چگونه امپراتوری بلیزارد سه ساله به خاک سیاه نشست؟

به گزارش وبلاگ بهسا، شرکت بلیزارد نام غریبی برای عاشقان بازی های ویدیویی نیست. این شرکت بازی سازی آمریکایی، پایه گذار مجموعه و ژانرهایی بوده که میلیون ها نفر را عاشق خودکرده اند. بلیزارد نه تنها استاد ساخت بازی های عظیم، بلکه غولی خوش نام است که متخصص خلق دنیاهایی است که فرد را چنان در خود غرق می نماید که گذر زمان، معنی اش را از دست می دهد. پیوستن بلیزارد به چتر عظیم شرکت اکتیویژن و ایجاد یک برند تازه به نام اکتیویژن بلیزارد، در ظاهر نوید روزهای روشنی را می داد اما حال که چند سال از آن روز می گذرد، تنها تاریکی و خبرهای ناخوشایند برای هواداران به جای مانده است. بازتاب فضای کاری سمی استودیوهای اکتیویژن بلیزارد و اتهامات عظیمی مانند آزار جنسی کارمندان و مدیریت نادرست در رسانه های خبری، تنها بخش کوچکی از اتفاقاتی است که دست به دست هم داده تا بلیزارد را تنها در طی سه سال، به خاک سیاه بنشاند و میراث یک شرکت سی ساله را به تلی از خاکستر تبدیل کند.

چگونه امپراتوری بلیزارد سه ساله به خاک سیاه نشست؟

در این مطلب به آنالیز تمامی اتفاقاتی خواهیم پرداخت که در کنار هم، امپراتوری بلیزارد را به لرزه درآورد و باعث شد تا توسعه بازی وارکرفت، پس از چند دهه متوقف گردد و نه تنها ضربه به بازی ها، بلکه باعث شد تا عظیم ترین توسعه دهندگان این شرکت هم یک به یک جدا شوند و امیدی برای آینده نماند. آیا بلیزارد می تواند از روزهای تاریک خود عبور کند و دوباره هیجان را در دل عاشقان بازی های کامپیوتری زنده کند؟ این سؤالی است که سعی می کنیم به آن پاسخ دهیم.

هواداران وارکرفت از بسته الحاقی نبرد برای ازراث عصبانی اند

نیمه اول سال 2018 برای بلیزارد در آرامش سپری می شد و خبری از جنجال و اتفاقات عجیب نبود. انتشار بسته الحاقی نبرد برای ازراث در اواسط مردادماه، خبر خوبی برای هواداران بازی وارکرفت بود که می خواستند دلی از عزا دربیاورند. این هفتمین بسته الحاقی عظیم برای بازی دنیای وارکرفت بود که علاوه بر بالا بردن سطح از 110 به 120، با افزودن چندین نژاد نو و دو منطقه همراه بود. به ظاهر همه چیز خوب پیش می رفت اما نسخه آزمایشی بازی، خبر از ضعف هایی حل نشدنی می داد، سیستم های نو مانند زره آزریت برای بازی کنان گیج نماینده بود؛ به هرحال نسخه های آزمایشی برای حل مسائل منتشر می گردد اما در کمال تعجب، هیچ تغییری بر اساس بازخورد بازی کنان ایجاد نشد و همین خشم هواداران بازی وارکرفت را برانگیخت و باعث شد تا بسیاری از عدم وجود رابطه ای تعاملی میان توسعه دهندگان و بازی کنان انتقاد نمایند.

فرایند گفته شده تا اواسط آبان پیش رفت و شرایط همچنان برقرار بود و هواداران هیچ تغییری در ظاهر بازی ندیدند. نقدها به حدی بالا گرفت که ایان هازیکاستاس (Ion Hazzikostas)، به طور رسمی از جامعه بازی کنان دنیای وارکرفت عذرخواهی کرد و قول حل تمامی مسائل و انتشار آپدیت های مناسبی برای بسته الحاقی نبرد برای ازراث داد. چند ماه پس ازاین اتفاقات بود که مایک مورهایم (Mike Morhaime) از مؤسسان شرکت بلیزارد در سال 1991، از مقام ریاست بلیزارد استعفا کرد و جای او را آلن برک که قبلاً به اسم فراوری نماینده ارشد بازی وارکرفت فعالیت می کرد، پر کرد و از آن روز، آفتاب از سوی دیگری برای بلیزارد طلوع کرد.

معرفی بازی Diablo Immortal با خشم هواداران روبه رو شد

با نزدیک شدن به روزهای برگزاری بلیزکان 2018، فشار بسیار زیادی روی بلیزارد وجود داشت. از سویی هواداران بازی دنیای وارکرفت، همچنان از بسته الحاقی نبرد برای ازراث عصبانی بودند و در سوی دیگر، راستا راه آپدیت های آینده به وسیله توسعه دهندگان تعیین بود و تمام قول و قرارها داده شده بود. همه منتظر معرفی یک بازی عظیم بودند و بلیزکان با شور و هیجان زیادی دنبال می شد. شایعات قبل از مراسم، خبر از معرفی یک دیابلو نو می داد؛ دیابلو که یک تنه دنیای بازی های ویدیویی را تکان داده بود و حال که سالها از انتشار نسخه سوم گذشته بود، معرفی دیابلو 4 می توانست همان بمبی باشد که هواداران به دنبالش می گشتند.

با رسیدن به اواخر کنفرانس خبری بلیزکان، ویات چنگ (Wyatt Cheng) از طراحان اصلی بازی دیابلو روی صحنه رفت و آغاز به صحبت کرد؛ اما همین که به واژه موبایل رسید، تمام آرزوها و امیدها بر باد رفت. بله خبری از دیابلو 4 نبود و این معرفی غافلگیرانه Diablo Immortal برای گوشی های موبایل بود که برعکس تصورات بلیزارد، هواداران قدیمی را به خشم آورد. نگه داشتن بازی برای لحظات آخر کنفرانس و ایجاد این انتظار که قرار است یک بازی بسیار عظیم معرفی گردد، کار چندان درستی نبود و بسیاری از هواداران دیابلو که در سالن حضور داشتند، ویات چنگ را هو کردند و این باعث واکنش جدی چنگ شد و او در جواب به این افراد گفت: چیه مگر شما گوشی موبایل ندارید؟ این گفته برای مدت ها به نقل محافل هواداران بلیزارد تبدیل شده بود و شوخی های بسیار با این گفته شد.

خداحافظی بحث برانگیز Heroes of the Storm از ای اسپورت

ماه های پس از بلیزکان 2018 به طرز آرامی برای بلیزارد پیش می رفت تا اینکه اواخر آذر ماه رسید و به یک باره خبر عجیبی، افراد زیادی را تکان داد. تیم توسعه بازی Heroes of the Storm از کار برکنار شدند و بازی هم از رقابت های حرفه ای ای اسپورت، دقیقاً قبل از آغاز لیگ نو حذف شد. توسعه دهندگان هیچ گونه اخطار یا اعلامیه ای را برای بازی کنان منتشر نکردند و به یک باره، صدها نفر کار خود را از دست دادند.

برای افرادی که خبر ندارند، باید بگوییم که بازی Heroes of the Storm، یک اثر آنلاین چند نفره بود که در سال 2015 منتشر شد و شامل شخصیت های تمامی بازی های بلیزارد ازجمله وارکرفت، دیابلو، استارکرفت و اورواچ می شد. مسابقات به صورت پنج در مقابل پنج دنبال می شد و هر مسابقه هم حدود بیست دقیقه طول می کشید. بازی دقیقاً برای رقابت های حرفه ای درست شده بود و همین ضربه عظیمی بر پیکر این اثر آنلاین زد و با توجه به عدم موفقیت آن میان عاشقان این ژانر، تعیین بود که خاتمهی تلخی در انتظار بازی است اما کسی باور نمی کرد که خاتمه بازی این چنین تلخ باشد و صدها نفر از کار برکنار شوند. بعد فاجعه ماجرا زمانی روشن شد که حتی تیم ها و افراد نزدیک به بازی هم در خصوص مرگ آن نمی دانستند و این عصبانیت افراد زیادی را به همراه داشت.

مربی سابق تیم Tempo Storm، بلیزارد را مورد انتقاد جدی قرارداد و برای مدیران این شرکت اظهار تأسف کرد و آرزو داشت که ای کاش یک دقیقه را هم در این بازی تلف نمی کرد. این اتفاقی است که اخیراً برای بازی اورواچ 2 اتفاق افتاده و حذف یک نقش مهم، باعث عصبانیت بازی کنانی شده که ماه ها برای ایفای نقش در تیم، تمرین نموده بودند.

نژادپرستی در اوج، اخراج 800 کارمند به وسیله اکتیویژن

اوایل ژانویه 2019 بود که یکی از کارمندان سابق بلیزارد، بیانیه ای طولانی در اکانت توییتر خود منتشر کرد و از فرهنگ قلدری و نژادپرستی میان کارمندان و مدیران به شدت انتقاد کرد. او از توهین نژادی به وسیله یکی از کارمندان دیگر خبر می داد و فرد دیگری هم او را مورد آزار کلامی قرار داده بود. بر اساس گفته های وی، تمامی اتفاقات با بخش منابع انسانی در میان گذاشته شده بود اما مدیران به چنین صحبت هایی واکنشی نشان ندادند و نه تنها گزارش های وی آنالیز نشد، بلکه متهم به تنبلی و فرار از کار هم شد و همین اتفاقات دست به دست هم داد تا وی، دچار حملات اضطرابی گردد و استرس کاری کند تا مدتی مرخصی بگیرد. بلیزارد بعدها حقوق او را قطع کرد و همین باعث شد تا جولیان موریلو از کار استعفا کند.

در سوی دیگر اکتیویژن چون خرچنگی بر جان بلیزارد افتاد و صحبت ها در خصوص اخراج هشت درصد از کارمندان اکتیویژن بلیزارد به وسیله مدیرعامل، توسعه دهندگان را تکان داد؛ این در حالی بود که آمار اقتصادی، حاکی از رشد عایدی می داد و کسی فکرش را نمی کرد که 800 نفر از کارمندان استودیوهای اکتیویژن، بلیزارد و کینگ اخراج شوند. کارمندان در تبادل نظر با رسانه Kotaku از سخنان بابی کاتیک، مدیرعامل اکتیویژن، انتقاد کردند و باور داشتند که اخراج کارمندان، هنگامی که عایدی شرکت در بالاترین حد ممکن است، علتی ندارد. عده ای هم به شرایط نامساعد اخراج ها اشاره می کردند و در آخر معلوم شد که بسیاری از کارمندان بخش های آی تی و ای اسپورت، کارشان را ازدست داده اند.

بعد خنده دار ماجرا آن بود که اکتیویژن پس از دریافت نقدها فراوان، آغاز به جذب کارمندان نو برای مشاغلی کرد که همین چند ماه پیش، تصمیم به حذفشان گرفته بود. این ناشر آمریکایی اخیراً از جذب 2000 کارمند نو خبر داده و باور دارد که احتیاج به توسعه دهندگان، شدیدتر از آن است که فکرش را می کرد. این اتفاقات و تصمیم های جنجالی، با کناره گیری یکی دیگر از مؤسسان شرکت بلیزارد به نام فرانک پیرس (Frank Prearce) شد که اگرچه فرد کمتر شناخته شده ای میان هواداران بود اما نقش مهمی در فراوری بازی وارکرفت 3 داشت و از دست دادن وی، خبر خوبی برای آینده بازی نبود.

بلیزارد درگیر سیاست می گردد

شرکت های بازی سازی به ندرت درگیر سیاست می شوند و حتی از پرداختن به سیاست دربازی ها هم دوری می نمایند. با بالا گرفتن اعتراضات مردم هنگ کنگ علیه دولت چین و سردادن شعارهای آزادی خواهی و کوشش برای استقلال کامل این کشور، بازی کنان حرفه ای بازی هارت استون را به تقلا انداخت تا از تریبون مسابقات گرندمسترز استفاده نمایند و پیغام خود را به جهانیان برسانند. یکی از این افراد، بازی کنی حرفه ای از کشور هنگ کنگ به نام بلیتز چانگ بود که با شرکت در مصاحبه ای پس از اتمام رقابت ها و درحالی که ماسک گاز به صورت داشت، استریم را با عبارتی مهم به خاتمه رساند: آزاد باد هنگ کنگ، انقلاب معاصر ما

کشور هنگ کنگ آن موقع درگیر تظاهرات شدیدی علیه قانون نو کشور چین بود که بر اساس آن، دادگاه شهفرایندان تبه کار هنگ کنگ باید در کشور چین برگزار می شد. این نقص واضح معاهده ای بود که استقلال این کشور را از چین تضمین می کرد. به هرحال صحبت های بلیتز چانگ با واکنش جدی بلیزارد روبه رو شد و نه تنها این بازی کن، بلکه دو مجری برنامه که اهل تایوان بودند را هم به اشد مجازات محکوم کرد. جایزه بلیتزچانگ سلب شد و بعلاوه وی به مدت یک سال از شرکت در تمامی مسابقات بازی هارت استون محروم شد. اگرچه این فرد یکی از قوانین مسابقات بلیزارد را نقض نموده بود اما این تصمیم جدی، باعث ایجاد جنجال در سطح بین المللی شد که هزینه سنگینی برای بلیزارد داشت.

کارمندان شرکت تصمیم به برگزاری یک راه پیمایی اعتراض آمیز گرفتند و بازی کنان هم جمیعاً، بازی های این شرکت آمریکایی ازجمله هارت استون را بایکوت کردند. پس ازآن بود که حامیان عظیم مسابقات مانند میتسوبیشی، قرارداد خود را فسخ کردند و مهم تر از همه، سیاست مدارهای آمریکایی بودند که نامه ای تند علیه تصمیمات اخیر بلیزارد نوشتند و مدیران این شرکت را به شدت مورد سرزنش قراردادند. مسابقات بعدی بازی هارت استون با خیزش بازی کنان به هم می خورد و این باعث می گردد تا گروه های حقوق بشر هم به قضیه ورود نمایند و از مدیران بخواهند تا در تصمیم خود بازبینی نمایند و محرومیت بلیتزچانگ را بردارند.

آمریکایی ها در میانه یک نبرد استراتژیک با کشور چین به سر می بردند و اقدام بلیزارد، خبر خوبی برای آن ها نبود. در سوی دیگر، چینی ها عاشق بازی های بلیزارد هستند و میلیون ها هوادار بازی وارکرفت و هارت استون در کشور چین یافت می گردد. تعیین بود که مدیران بلیزارد، کسب وکار خود را ترجیح می دهند و از کشور چین دفاع می نمایند اما این اشتباهی مهلک بود که در آخر باعث برپا شدن اعتراضاتی عظیم شد و معترضان باور داشتند که حق آزادی بیان از آن ها سلب شده. رئیس بلیزارد سریعاً وارد عمل شد و از همگی عذرخواهی کرد اما ارتباط این قضیه با دولت چین را رد کرد.

کابوسی به نام Warcraft 3: Reforged

بازی Warcraft 3: Reforged اولین بار در طی بلیزکان سال 2018 معرفی گردید که مورد تعجب همگان نهاده شد. این بازی، ریمستر اثری کلاسیک بود که اولین بار در سال 2002 منتشر شده بود و یکی از دلایل موفقیت و محبوبیت وارکرفت بود. بازسازی وارکرفت 3: پادشاهی آشوب با ویژگی های جالبی مانند گرافیک HD، صحنه های سینمایی بازآفرینی شده و بعلاوه یک رابط کاربری نو و قابلیت اتصال به بتل نت همراه بود. تریلر معرفی به ظاهر بلندپروازانه بود و نوید زنده کردن روزهای خوش گذشته را می داد اما انتشار آن در ژانویه سال 2020 با نقدها تندی از رسانه ها و هواداران روبه رو شد؛ توسعه دهندگان به هیج کدام از قول های داده شده عمل نکردند.

احتیاج به سالها تجربه و چشم عقاب برای یافتن مسائل بازی Warcraft 3: Reforged نبود، کافی بود که نقشه های بازی را با تریلر معرفی گردیده مقایسه کرد و آنگاه می توانستید اوج فاجعه را ببینید. این مسائل بازهم قابل قبول بود اما حذف بخش های اصلی بازی وارکرفت 3 که این اثر را تعریف کردند و برای دهه ها آن را زنده نگه داشتند، یک توهین عظیم به هوادارانی بود که این اثر نو را خریداری کردند؛ بله خبری از قبایل، و بخش آفلاین نبود و بعلاوه قانون نو، مالکیت تمامی مادهای ساخته شده در بازی را به بلیزارد می داد که خبر بدی برای جامعه مادسازهای بازی وارکرفت بود. ازآنجایی که این بازی، جانشین اثر اولیه شد، دیگر امکان بازگشت به اثر قدیمی وجود نداشت و تنها راه، خرید دیسک بازی بود.

بازی کنان از تغییرات ناعادلانه به خشم آمدند و توسعه دهندگان را مجبور به عذرخواهی کردند. کارگردان بازی قول رفع شدن مسائل را در ماه های آینده داد اما بلومبرگ اخیراً گزارش تلخی برای هواداران بازی Warcraft 3: Reforged منتشر کرد و آن هم توقف توسعه بیشتر بازی به علت مدیریت نادرست و کاهش بودجه شدید بازی به وسیله اکتیویژن بود؛ این اتفاقات باعث شد تا تیم توسعه، افزودن ویژگی های نو را رها کند و این طور کلکسیون دخالت های نادرست اکتیویژن در بلیزارد را تکمیل کند.

جدایی الکس افراسیابی و افزایش نارضایتی از حقوق پایین

با رسیدن ماه ژوئن 2020، یکی از عظیم ترین چهره های بازی دنیای وارکرفت به نام الکس افراسیابی به طور باورنکردنی از بلیزارد جدا می گردد. او به اسم کارگردان در پروژه های مختلفی ازجمله تایتان شرکت داشت که بعدها ساخت آن متوقف شد و المان ها و شخصیت های آن به بازی اورواچ منتقل شد. جدایی بی سروصدای او از بلیزارد بدون انتشار حتی یک بیانیه، برای بسیاری از هواداران تعجب آور بود و کسی باور نمی کرد که چنین فرد مهمی از شرکت کنار رود.

تحقیقات نو نشان داده که آقای افراسیابی یکی از متهمان اصلی پفراینده آزار جنسی اکتیویژن بلیزارد است و وی کارمندان مختلفی را مورد آزار قرار داده و رفتار ناشایستی در محیط کار داشته است. اخیراً سخنگوی شرکت اکتیویژن از اخراج وی در سال 2020 خبر داده و حالا تعیین شده که وی کناره گیری ننموده و بلکه به صورت رسمی و به علت رفتار زننده اش اخراج شده است.

باز شدن پفراینده آقای افراسیابی، با انتشار فیش حقوقی کارمندان بلیزارد روبرو شد و بلومبرگ گزارش داد که بسیاری از کارمندان، حقوق بسیار پایینی دریافت می نمایند و هیچ کس از حقوق دریافتی رضایت ندارد. این در حالی است که مدیرعامل اکتیویژن، برای خودش یک پاداش هنگفت در نظر گرفته بود و تغییری هم در حقوق کارمندان ایجاد نمی کرد.

اکتیویژن بلیزارد نه تنها پاسخی به درخواست کارمندان نداد بلکه در اقدامی بحث برانگیز، فرانسیس تاونسند (Frances Townsend) از شکنجه گران آمریکایی و یکی از چهره های منفور جنگ عراق را به اسم معاون اجرایی استخدام کرد. آقای تاونسند از چهره های سیاسی دوران جورج بوش است که تصمیمات عجیب وی، تأثیر مخربی روی جنگ عراق گذاشت. او بعلاوه فردی بود که از شکنجه های اجرا شده در زندان های مختلف آمریکا دفاع می کرد. به هرحال استخدام وی به علت هماهنگی با دولت آمریکا و جلوگیری از بروز مشکل به علت استفاده از لوت باکس ها دربازی های کال آو دیوتی بود.

اکتیویژن چند هفته بعد، برایان بولاتائو (Brian Bulatao) مدیر دفتر سابق دونالد ترامپ را استخدام کرد که متهم به قلدری و دور زدن قانون، هنگام کار تحت نظر رئیس جمهور سابق آمریکا شده بود. تصمیمات اکتیویژن به حدی بحث برانگیز بود که هواداران مدت ها در شبکه های اجتماعی به بحث در خصوص آن می پرداختند.

خداحافظی جف کاپلان پس از 19 سال

یکی از اتفاقات شکه نماینده در طی چند ماه اخیر، جدایی جف کاپلان از شناخته شده ترین چهره های بازی وارکرفت و اورواچ بود. آقای کاپلان بدون بیان هیچ علت خاصی از مقام معاون رئیس و کارگردانی بازی اورواچ جدا شد و این در حالی است که بر اساس گزارش ها، وی به شدت مشغول کار روی شماره دوم بازی اورواچ بوده و جدایی او پس از 19 سال کار، اتفاقی بودار است. وی در صحبت های خود برای توسعه دهندگان بازی، اظهار موفقیت نموده بود و باور داشت که اورواچ در دستان افراد درستی قرار گرفته است و این افراد می توانند کشتی عظیم را به ساحل آرامش برسانند؛ ساحلی که باوجود جنجال های نو و پفراینده های حقوقی در دست آنالیز، یک خیال خام به نظر می آید.

خداحافظی جف کاپلان از بلیزارد چون یک آرامش قبل از طوفان بود و حال که چند ماه از آن روز می گذرد، می دانیم که شرایط استودیوهای بلیزارد، بدتر از هر زمانی است. آزار جنسی، آزار کلامی، توهین های نژادی و بدرفتاری مدیران با کارمندان، تنها نوک قله کوه یخی است که بخش پنهان آن هر روزه با گزارش های نو پدیدار می گردد. درحالی که همه گزارش های آزار جنسی در استودیوهای یوبی سافت را می خواندیم، این اکتیویژن بلیزارد بود که توجهات را به خود جلب کرد و چراغ یک فاجعه عظیم را پیش رویمان روشن کرد: بلیزارد ممکن است هیچ گاه روی خوش به خود نبیند.

طوفان در راه است

اواخر تیرماه سال جاری بود که دپارتمان آنالیز صحت مشاغل استان کالیفرنیا، شکایت رسمی خود را علیه اکتیویژن بلیزارد به ثبت رساند. این دپارتمان دیگر تاب تحمل سالها آزار جنسی و کلامی و فرهنگ کار اشتباه این شرکت که استودیوها را به سیاه چالی ترسناک تبدیل نموده بود، نداشت. پژوهش های این دپارتمان از دو سال پیش آغاز شده بود و گزارش های مختلفی را شامل می شد که بخش عظیمی از آن ها مربوط به آزار بانوان شاغل بود. این افراد نه تنها مورد آزار قرارگرفته بودند، بلکه خبری از عدالت اداری هم نبود و تمامی مقام های پایین رتبه به بانوان رسیده بود و حتی چند سال سابقه کار هم تغییری در پست و اندازه حقوق و مزایای آن ها ایجاد ننموده بود.

پفراینده حقوقی شامل گزارش های مختلف و دردناکی می شد که خواندن آن برای هر فردی سخت و سخت بود. مهم نبود هوادار بلیزارد باشید یا اینکه حتی یک بازی این شرکت را هم نشناسید، اتفاقات اتفاق افتاده قابل درک و باور نیست. بعد تاریک ماجرا، زمانی تعیین می گردد که یکی از کارمندان زن به علت تحمل آزار جنسی از سوی یکی از مدیران در سفر کاری، دست به خودکشی می زند. این اتفاقی تکان دهنده است که روح هر فردی را به درد می آورد. در حال حاضر انگشت اتهام به سوی الکس افراسیابی و آلن برک است که هر دو از مدیران مهم بلیزارد در طی چند سال اخیر بوده اند.

آقای افراسیابی متهم به آزار جنسی چندین نفر از بانوان شاغل در استودیوها شده و از جمله اتهامات الن برک هم باید به نادیده گیری رفتار سمی کارمندان و تشدید این رفتار اشاره نمود. اگرچه مدیران اکتیویژن بلیزارد، تمامی اتهامات را رد نموده که باعث عصبانیت بیشتر کارمندان فعلی و سابق بلیزارد شد، اما آنچه عیان است را نمی توان پنهان کرد و آن هم اشتباهات عظیم شرکت بلیزارد در طی سه سال اخیر است که امید هواداران قدیمی را نقش بر آب نموده و آرزوی برگشت به روزهای گذشته، خیالی خام است. بیش از 2500 نفر از کارمندان، نامه ای علیه سیاست های اشتباه مدیران اکتیویژن بلیزارد امضا نموده و بعلاوه اعتراضات جدی را جلوی در ورودی برگزار کردند که درنهایت باعث واکنش و عذرخواهی مدیرعامل اکتیویژن شد.

شرایط پیش آمده با تکذیب تمامی گزارش ها و رد اتهامات به وسیله مدیران، به بدترین نقطه رسیده است. از سویی تمامی اعضای فعال در عرصه بازی های ویدیویی، علیه این شرکت بر خواسته اند و از سویی کارمندان هم درخواست اصلاحات جدی در بدنه این شرکت دارند. یکی از کارمندان سابق بلیزارد، باور دارد مدیرانی که حالا خبر از تغییرات گسترده و فرار از اتهام می دهند، از شرایط پیش آمده خبر داشتند اما آن موقع ترجیح دادند تا چشم خود را بر خواسته های کارمندان ببندند و تا زمانی که یک اتحادیه برای توسعه دهندگان بازی وجود نداشته باشد، مشکل همچنان پابرجا خواهد بود.

با گرگرفتن تنور گزارش ها و باز شدن پفراینده مدیران فعلی و سابق بلیزارد، سؤال عظیمی ایجاد می گردد که آیا این شرکت می تواند از چنین روزهای کابوس زده نجات یابد و بالاخره به همان کمپانی تبدیل گردد که یک تنه، ژانرهای تازه ای را تعریف می کرد؟ متأسفانه شرایط فعلی و عدم موفقیت بازی های منتشر شده در چند سال اخیر، نوید سال های تلخی را برای هواداران این شرکت خواهد داد و امیدواریم روزی نرسد که مجبور شویم به طور کامل با بلیزارد خداحافظی کنیم؛ اما شرایط حال حاضر هم دست کمی از شرایط خیالی گفته شده ندارد.

افرادی مهمی مانند جف کپلان، دیگر در بطن فراوری بازی های بلیزارد قرار ندارند و جدا از آن ها، دخالت های بی جای شرکت اکتیویژن و گماردن مدیران ناشایست در پست های حیاتی، تنها باعث دامن زدن به مسائل فعلی شده و رویای بازگشت به روزهای خوش گذشته را از بین برده است. تمامی این اتفاقات در طی سه سال گذشته اتفاق افتاده اند و چه کسی باور می کرد، امپراتوری که حال 30 سال زحمت مداوم بود، این طور به خاک سیاه بنشیند. شرایط بازی های دنیای وارکرفت، اورواچ، هارت استون و دیابلو خوب نیست و درصورتی که همین حالا، فضای کاری تغییر پیدا نکند، شرایط همچنان ثابت باقی خواهد ماند. همان طور که خواندید، اتفاقات بسیار زیادی دست به دست هم داده تا بلیزارد به این روز بیفتد و انتظار تغییر یک شبه در بدنه شرکت و بازگشت یک باره به فرایند صحیح، انتظاری کاملاً اشتباه است. نظر شما چیست؟ آیا بلیزارد از این روزهای سخت خواهد گذشت؟

منبع: PCGAMER

منبع: دیجیکالا مگ

به "چگونه امپراتوری بلیزارد سه ساله به خاک سیاه نشست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه امپراتوری بلیزارد سه ساله به خاک سیاه نشست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید