چگونه در ماه رمضان ورزش کنیم؟

به گزارش وبلاگ بهسا، ایسنا/ یک فیزیولوژیست ورزشی با بیان این که انجام فعالیت ورزشی در ماه مبارک رمضان ایرادی ندارد، گفت: پیشنهاد می شود که افراد در این ماه، فعالیت ورزشی سنگین نداشته باشند، چرا که به واسطه کالری زیادی که از دست می دهند، این مهم می تواند به سلامتی شان آسیب بزند.

چگونه در ماه رمضان ورزش کنیم؟

دکتر حامد رضایی نسب ، درباره چگونگی فعالیت ورزشی در ماه مبارک رمضان، اظهارکرد: ورزش چه در ماه مبارک رمضان و چه خارج از این ماه، امری لاینفک برای همه مردم است و افراد باتوجه به نیازی که دارند باید به انجام فعالیت ورزشی بپردازند، ضمن این که افراد ورزشکار مجبورند که در ماه رمضان نیز فعالیت ورزشی داشته باشند زیرا نمی شود، 11 ماه تمرین و یک ماه تمرین نکنند که در این صورت، هم آمادگی جسمانی شان پایین می آید و هم این که هر چقدر برای بالا بردن آمادگی جسمانی خود در ماه های دیگر تلاش کرده اند، هدر می رود. پس اساسا فعالیت ورزشی با رعایت اصول لازم برای ورزشکاران و دیگر افراد ایرادی ندارد.

وی با بیان این که ورزش باید سلامتی شخص را تضمین کند، گفت: روزه داری، شرایط خاصی است و باتوجه به فصلی که اکنون روزه می گیرم و زیاد بودن ساعت روزه داری و این که هوا هم گرم است، پیشنهاد می شود که افراد در ماه مبارک رمضان، فعالیت ورزشی سنگین نداشته باشند، چرا که به واسطه کالری زیادی که از دست می دهند، این مهم می تواند به سلامتی شان آسیب بزند. پس در این ماه، فعالیت ورزشی باید با شدت متوسط باشد.

این مدرس دانشگاه گفت: شرایط روزه داری به صورتی است که نمی توان در حین ورزش کردن مایعات نوشید یا اگر در حین ورزش دچار کمبود انرژی و ضعف شدیم، بتوانیم از مواد غذایی استفاده کنیم، پس پیشنهاد می شود که ساعت ورزش کردن در ماه مبارک رمضان را به زمان افطار تا سحر موکول کنیم. البته نه به این منظور که فرد، سریعا پس از افطار، شروع به ورزش کردن کند. او باید اجازه دهد، حجم معده اش خالی و سیستم هضم در بدن متوقف شود. پس فرد سه ساعت بعد از صرف افطار می تواند به 30 تا 45 دقیقه فعالیت ورزشی سبک یا متوسط بپردازد.

وی بیان نمود: همچنین افراد باید آب و هوای محل زندگی خود را هم در نظر بگیرند؛ طبیعتا باید در یک محیط خنک ورزش کنند زیرا در محیط گرم به واسطه تعریق بدن، املاح و آب از بدن خارج می شوند.

رضایی نسب مطرح نمود: برخی افراد در ماه مبارک رمضان، به دنبال کاهش وزن هستند. آن ها در طول روز به فعالیت ورزشی می پردازند که این از نظر سلامت جسمانی پیشنهاد نمی شود زیرا وقتی چربی ها به صورت خالص می سوزند، این مهم باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و مسائل قلبی و عروقی می شود.

وی درباره کنترل مواد غذایی در ماه مبارک رمضان نیز گفت: نباید نگاه به ماه رمضان این باشد که قرار است یک شرایط بحرانی را تجربه کنیم که از نظر علمی نیز غیرمعمول است. شخص باید ریتم زندگی خود را با اصول مربوط به این ماه دنبال کند. شخص در دوران روزه داری به جای این که مواد غذایی بسیاری را وارد بدن و سیستم گوارش خود را درگیر کند، باید غذاهای ارگانیک و با کالری زیاد مصرف کند.

این فیزیولوژیست ورزشی گفت: برای تامین انرژی بدن، قندها، پروتین ها و چربی ها را داریم که البته ذخیره قندها در بدن کم است و مسئله ای با تخلیه چربی ها و پروتین ها نداریم. پس فرد در این ماه باید ذخایر قندی بدن خود را افزایش دهد و باید مواد غذایی از جمله ماکارانی، برنج و سیب زمنی مصرف کند. شخص در دوران روزه داری باید از چربی های غیراشباع که منبع گیاهی دارند، بسیار استفاده کند. از جمله این منابع، روغن های گردو و بادام هستند. همچنین از همه مهمتر این که، فرد باید مواد غذایی مثل غلات و آرد سبوس دار که دیر هضم هستند، مصرف کند.

وی مطرح نمود: باتوجه به این که مدت زمان روزه داری زیاد است و بدن فرد دچار کم آبی می شود، پیشنهاد می شود که فرد در زمان های افطار و سحر، مایعات بسیاری بنوشد البته نباید مایعاتی مصرف کند که منجر به از دست رفتن آب بدن شود. در ماه رمضان، نوشیدن چای و کافئین پیشنهاد نمی شود.

رضایی نسب بیان نمود: باتوجه به این که با کرونا روبرو ایم، افراد باید به رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی توجه کنند و در خانه بمانند. اگر هم در این دوران، فعالیت ورزشی دارند باید فعالیت آن ها سبک و خارج از باشگاه ها و در محیط های خلوت و با رعایت اصول بهداشتی باشد.

منبع: همگردی

به "چگونه در ماه رمضان ورزش کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در ماه رمضان ورزش کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید