چین: سفر سناتور های آمریکا با هواپیمای نظامی به تایوان بسیار خطرناک بود

به گزارش وبلاگ بهسا، وزارت دفاع چین با محکوم کردن سفر سناتور های آمریکا به تایوان خاطرنشان کرد، ارتش چین قاطعانه از وحدت و تمامیت ارضی کشور دفاع خواهد نمود.

چین: سفر سناتور های آمریکا با هواپیمای نظامی به تایوان بسیار خطرناک بود

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ بهسا، وزارت دفاع چین روز سه شنبه بازدید سه سناتور آمریکایی از تایوان با هواپیمای ارتش ایالات متحده را یک اقدام تحریک آمیز سیاسی ناپسند و خطرناک خواند.

به گزارش خبرگزاری انگلیسی رویترز سه سناتور آمریکایی تامی داکورث، دن سالیوان و کریستوفر کونز روز یکشنبه حدود سه ساعت از تایوان بازدید کردند و در آنجا با تسای اینگ ون رئیس جمهورتایوان ملاقات کردند و از اهدای 750000 دوز واکسن کرونا به این جزیره خبر دادند.

این سناتورها با یک فروند هواپیمای نظامی گلوب مستر-17 نیروی هوایی ایالات متحده به تایوان سفر کردند. در پی این رویداد وزارت دفاع چین مخالفت شدید خود را با این سفر و استفاده از هواپیمای نظامی بیان کرد.

وزارت دفاع چین بیان کرد: سناتورهای آمریکایی که برای شرکت در نمایش سیاسی از تایوان بازدید کردند، اصل چین واحد چین را به چالش کشیدند و کوشش کردند تا به اصطلاح با استفاده از تایوان کنترل چین را تحقق بخشند. این یک گام تحریک آمیز سیاسی بسیار ناپسند بود.

در بیانیه وزارت دفاع چین آمده است: این سفر به اساس روابط چین و آمریکا و صلح و ثبات در تنگه تایوان آسیب رسانده و بسیار غیرمسئولانه و خطرناک بوده است. ایالات متحده باید فوراً هر نوع روابط نظامی با تایوان را متوقف کند.اگر کسی جرات کند تایوان را از چین جدا کند، ارتش آزادیبخش چین قاطعانه و به هر قیمتی از وحدت و تمامیت ارضی کشور دفاع خواهد نمود.

پکن میگوید این جزیره تحت حاکمیت چین واحد است چین است و بازدیدهای مقام های خارجی را محکوم می نماید. چین معتقد است که تسای یک جدایی طلب است. تسای مدعی است که تایوان کشوری مستقل است.

ایالات متحده سال 1979 رسما تحت سه اعلامیه رسمی مشترک واشنگتن با پکن، سیاست چین واحد را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک خود با تایوان را قطع کرد. به رغم تعهد رسمی واشنگتن به پکن، طی سال های اخیر روسای جمهور آمریکا از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات اقداماتی مغایر با سیاست چین واحد از قبیل فروش تسلیحات نظامی و برقراری مراودات دیپلماتیک با تایوان انجام داده اند.

بعلاوه نیروی دریایی آمریکا چندین بار و به بهانه دفاع از آزادی ناوبری در آب های بین المللی و به قصد حمایت از جدایی طلبان تایوان، کشتی های جنگی خود را از تنگه تایوان عبور داده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "چین: سفر سناتور های آمریکا با هواپیمای نظامی به تایوان بسیار خطرناک بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: سفر سناتور های آمریکا با هواپیمای نظامی به تایوان بسیار خطرناک بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید