کاروانسرای قلعه خرگوشی در بیابان های یزد، عکس

به گزارش وبلاگ بهسا، کاروانسرای قلعه خرگوشی یکی از مهم ترین کاروانسراهای دوره صفوی است که بنای آن را به زمان حکومت شاه عباس صفوی نسبت می دهند. در واقع، قلعه خرگوشی یکی از همان 999 کاروانسرایی است که به دستور شاه عباس در مسیرهای اصلی آن موقع ساخته شده است.

کاروانسرای قلعه خرگوشی در بیابان های یزد، عکس

اگر گذارتان به این کاروانسرا بیفتد، می بینید که تمام این بنای 80×80 متر از سنگ گرانیت و آجر ساخته شده است. حتی صفه ها، حجره هاه و اصطبل بنا هم سنگی هستند و این شاید مهم ترین دلیل پایدار ماندن قلعه خرگوشی تا امروز باشد. در بیابان های این منطقه، معادن گرانیت زیادی وجود دارد و کارگران عصر صفوی، وقتی کاروانسرای قلعه خرگوشی را می ساختند از گرانیت های کوه های اطراف استفاده کردند.

دیواره روی پشت بام کاروانسرا، دو متر عرض دارد و سر در آن دو طبقه و طبقه دوم شاه نشین است. اگر پا به داخل رباط بگذارید، می توانید هجده صفه را ببینید که صفه عظیم تر و صفه دیگری که در قسمت جنوبی واقع شده است، دارای محراب و نماز گاه هم هستند. در چهار گوشه رباط، چهار مدخل برای ورود به طویله دیده می گردد و مخزن آب به صورت آب انبار در وسط رباط ساخته شده است.

شاید جالب ترین تزئین بنا که در نگاه اول نظرتان را جلب می نماید، کتیبه ای است که بر سر در ورودی نصب شده و روی آن به خط علی رضا عباسی خطاط معروف عصر شاه عباس نوشته شده است. این کتیبه، روی پانزده قطعه سنگ سبز رنگ به طول هشت متر و عرض شصت سانتی متر و در سه ضلع مدخل نصب شده است.

راه های دسترسی

اگر قصد بازدید از کاروانسرای قلعه خرگوشی را دارید، می توانید یک برنامه بازدید فشرده برای خودتان تنظیم کنید. جهت رسیدن به این کاروانسرای کویری، از شهر عقدا که در جهت اردکان - نائین واقع شده است، جدا می گردد و بعد از پشت سرگذاشتن روستاهای مزرعه نو، خلیل آباد و سروعلیا شما را به بیابان خرگوشی می رساند. از اینجا به بعد باید مسافتی درحدود 25 کیلومتر را در کویر طی کنید تا به این رباط برسید. جهتها از اردکان تا سرو علیا آسفالته است، ولی ازآنجا تا رباط خرگوشی شنی است.

البته شما گزینه دیگری هم دارید و آن هم جهت ورزنه- سیاه کوه و سپس قلعه خرگوشی است که سرراست تر و ساده تر به نظر می رسد.

منبع: گردشبان

به "کاروانسرای قلعه خرگوشی در بیابان های یزد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسرای قلعه خرگوشی در بیابان های یزد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید