کاشت میدان مین زیر پای طراحان بازی های ایرانی

به گزارش وبلاگ بهسا، این بیانیه توضیح حالی است از سمت فعالان صنعتی پرظرفیت، ولی مغفول در ایران: بازی های رایانه ای. مدیران 42 استودیو بازی سازی و هزار و 400 نفر از فعالان صنعت گیم ایران در ابتدای نامه پرگلایه خود چنین عبارتی را ذکر نموده اند و در ادامه می نویسند: سهم ایران از صنعت 140 هزار میلیارد دلاری بازی جهان یک دهم درصد است، چون محدودیت های پولی و بانکی و تحریم های ظالمانه از یک طرف و سیاست گذاری های اشتباه و غیرتخصصی، نگاه دستوری و نبود اعتماد به بخش خصوصی از طرف دیگر دست به دست هم داده تا تیشه به ریشه این صنعت بزند.

کاشت میدان مین زیر پای طراحان بازی های ایرانی

فعالان صنعت بازی ایرانی با همین چند خط کوتاه و مختصر شرح می دهند که چرا به سیاست های بنیاد ملی بازی های رایانه ای اعتراض دارند و به چه دلیل می خواهند برخی از آن ها تغییر کند. بیانیه ای که به همین منظور تهیه شده تا الان توسط 42 استودیو بازی سازی، 200 بازی ساز و هزار و 400 نفر از فعالان صنعت بازی در ایران امضا شده است.

چرا بازی ساز ان ایرانی ناراضی هستند؟

بهمن ماه پارسال بنیاد ملی بازی های رایانه ای به عنوان متولی دولتی بازی در ایران اعلام نمود فراورینمایندگان و ناشران بازی های موبایل، کنسول و رایانه باید برای انتشار بازی خود مجوز دریافت نمایند. دریافت مجوز پیش از این هم برای بازی ها الزامی بود، اما تنها پس از عرضه آن ها ضرورت داشت. بنیاد ملی بازی های رایانه ای در آن موقع اصرار داشت ساز وکار جدیدی که برای صدور مجوز درنظر گرفته چندان زمان بر نیست و مجوز بازی ها را در اسرع وقت صادر می نماید، اما با گذشت مدت زمانی کوتاه حالا فعالان صنعت بازی می گویند به خاطر پیچیده بودن مراحل دریافت مجوز و اعمال برخی محدودیت ها و سخت گیری ها، خیلی ها از بازیسازان به ناچار از انتشار بازی هایشان در داخل ایران منصرف شده اند و ترجیح می دهند آن ها را در مارکت های خارجی منتشر نمایند. ممیزی های افراطی، ورشکستگی مالی، مهاجرت نیرو های نخبه و واگذاری میدان رقابت به بازی های خارجی از جمله مسائلی است که بازی ساز های ایرانی به آن اعتراض دارند و امیدوار هستند بنیاد ملی بازی های رایانه ای صدایشان را بشنود.

مصادیق سخت گیری ها برای بازی سازان ایرانی

علاوه بر امضای کارزاری آنلاین که تا الان توسط هزار و 400 نفر از فعالان صنعت بازی های رایانه ای امضا شده، این صنف یک نشست آنلاین هم در اپلیکیشن کلاب هاوس برگزار کردند تا مصادیق سخت گیری های اعمال شده توسط بنیاد ملی بازی های رایانه ای در فرآیند ممیزی و صدور مجوز بازی ها را با هم به اشتراک بگذارند. در این جلسه بازی سازان و مدیرعامل های استودیو های بازی سازی صحبت هایی مطرح کردند که برخی از آن ها قابل توجه است؛ به عنوان مثل حسین مزروعی، مدیرعامل آواگیمز و رئیس کمیسیون بازی و سرگرمی در کلاب هاوس گفت: سازمان نصر می گوید اگر تصاویری که در تلویزیون یا VOD ها پخش می گردد را در بازی به کار ببریم فیلتر می نمایند.

امیرحسین فصیحی، مدیرعامل استودیو فن افزار هم می گوید: اعمال رده بندی سنی [در خصوص بازی های ایرانی]دلبخواهی است؛ اگر حس وحشت در بازی باشد، رده بندی بالای 18 یا 15 معین می گردد در حالی که حس وحشت سلیقه ای است یا در خصوص پوشش زن گفته شده که تحریک نماینده نباشد، اما تحریک نماینده بودن یا نبودن سلیقه ای است. به همین دلیل در بازی پیکسل آرت به کاراکتر زن ایران گرفته بودند.

امیر انواری، مدیر استودیو پاپاتا هم در خصوص تجربه خود از فیلترینگ بازی ها می گوید: به کاراکتر خانم اصلاحیه وارد کردند با وجود اینکه پوشش عرف جامعه را داشته. مجبور شدیم پوشش را به مقنعه و مانتو تبدیل کنیم. یا مثلا کاربر برای اینکه در بازی شرکت کند، مبلغ ورودی می دهد. حتی به کلمه ورودی هم ایراد گرفته شد.

نتایج مخرب سخت گیری ها بر صنعت بازی در ایران

سخت گیری ها علاوه بر اعمال نظارت بنیاد ملی بازی های رایانه ای روی استودیو های بازی سازی و خود بازی ها، به مارکت ها و فروشگاه های اندرویدی هم اعمال می گردد تا آن ها را وادار به حذف یا غیرفعالسازی بازی ها کند و دسترسی کاربران به بازی های ایران را ببندد. در چند مورد، بازی هایی بدون اطلاع استودیو ها و طراحان آن ها از روی مارکت های اندرویدی فارسی حرف شدند. احسان کنگرانی، مدیر بخش بازی کافه بازار در جلسه کلاب هاوس می گوید: دستور از سمت کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه به کافه بازار می آید و ماملزم هستیم تا بازی مورد نظر را حذف کنیم. وقتی خود کافه بازار با اپلکیشن یا بازی به مشکل برخورد می نماید، سعی می نماید با تعامل و اخطار و مصاحبه مشکل را حل نماید. اگر اصلاح اتفاق نیفتد اپلکیشن حذف می گردد. موضوعی که مدیر توسعه توسعه کسب وکار مایکت هم آن را تصدیق کرد.

صادق جبلی، مدیر تیم طراحان سفید که یک استودیوی بازی سازی است می گوید اعمال چنین سخت گیری هایی نتایجی منفی به بار آورده است که از جمله مهمترین آن ها می توان به مهاجرت بازی ساز ها از ایران اشاره نمود. به گفته او مسائل مالی در کشور وجود دارد؛ هم در بحث سرمایه گذاری و هم مهاجرت نیرو های متخصص ما چالش جدی داریم و این مسائل روی کیفیت فراوری داخل موثر است. بحث رقابت بازار است. چون بازار درحال رشد است، هزینه رقابت در بازار ایران در حال افزایش است و شرکت های کوچک نتوانستند سهم بازار را بگیرند. به گفته او در سال 98، به طور رسمی اعلام شد 35 درصد درآمد توسعه دهندگان در کافه بازار به وسیله پرداخت درون برنامه ای کسب شده که چیزی حدود 70 میلیارد تومان می گردد. بنیاد ملی بازی های رایانه ای هم می گوید در سال 98 میزان فروش بازی در بازار داخلی 290 میلیارد تومان بوده. اگرچه بین آمار ها تفاوت وجود دارد، اما به صورت کلی می توان گفت پتانسیل بازار بازی بازار حداقل 150 میلیارد تومان است که حتی می تواند به 200 میلیارد تومان برسد، اما با اعمال محدودیت های سلیقه ای باعث می شویم بخش عمده ای از این عدد به طور سالیانه از کشور خارج شده و نصیب بازی های خارجی گردد. در حالی که طبق برآورد های کافه بازار و بنیاد ملی بازی های رایانه ای حجم تقریبی بازار بازی ایران 9 میلیون دلار است و می تواند به بالای 100 میلیون دلار برسد.

حسین مزروعی، مدیرعامل آواگیمز در خصوص هدف کارزار تشکیل شده و خواسته فعالان صنعت بازی های رایانه ای می گوید: حدود یکسال پیش از سمت کمیسیون جلسات بسیاری با بنیاد برگزار کردیم تا نظر کارشناسی صنف و بازی سازان را با بنیاد مطرح کنیم. صحبت ما این بود که تصمیمات بنیاد نباید اقتصاد بازی ها را هدف قرار دهد، چون آسیب زا هستند. اقتضای ممیزی این رسانه ماتفاوت است. رسانه ای که هرلحظه محتوایش تغییر می نماید را نمی توان مانند کتاب ممیزی کرد، اما الان ممیزی بازی ها مانند همان ممیزی کتاب و فیلم اعمال می گردد که پاسخگو نیست.

منبع: فرارو

به "کاشت میدان مین زیر پای طراحان بازی های ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت میدان مین زیر پای طراحان بازی های ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید