کاهش استرس با چند گیاه

به گزارش وبلاگ بهسا، دیوید وینستون، متخصص گیاه شناسی در کتاب خود فهرست 15 نمونه ای از گیاهان آداپتوژن را ارائه نموده است. در این مقاله ما 6 نمونه از گیاهان را با شما در میان می گذاریم.

کاهش استرس با چند گیاه

وبلاگ بهسا| گیاهان دارویی گیاهانی هستند که یک یا بعضی از اندام های آن ها حاوی ماده موثری است.

به گزارش وبلاگ بهسا، احتمالا می دانید بدن انسان در واکنش به استرس، اندازه قابل توجهی هورمون کورتیزول آزاد می نماید، افزایش سطح کورتیزول در طول مدت زمان طولانی به همراه استرس های مزمن می تواند بر تمامی سیستم های فیزیولوژیک بدن از جمله تیروئید و غده های آدرنال تاثیر منفی بگذارند.

کورتیزول به عنوان هورمون پیری شناخته می گردد. در صورت افزایش اندازه آن، واکنش مبارزه را تجربه می کنید که سیستم عصبی سمپاتیک و غده های فوق کلیوی را تحریک می نماید و در نهایت منجر به تضعیف فرایند هضم و افزایش فشار خون می گردد.

با این حال، افرادی که به طور منظم در روز چندین بار چنین واکنش هایی را تجربه می کنند، ممکن است دچار یک استرس پایدار شده باشند که می تواند دستگاه گوارش را تحت فشار قرار دهد و موجب پیری زودرس گردد. افرادی که بیشتر در معرض چنین آسیب هایی قرار دارند عبارتند از:، پرستاران، والدین جوان، دانشجویان و سر پرست خانوار ها.

استرس طولانی مدت و مزمن اگر درمان نگردد موجب فرسودگی غدد آدرنال و حتی مسائل بالقوه خطرناک می گردد. با توجه به اینکه پزشکان و محققان معتقدند که روش هایی برای کاهش سطح استرس مزمن وجود دارد، من بر این باورم که یک روش قدرتمند برای کاهش استرس طبیعی و سطح کوتیزول، استفاده از گیاهان آداپتوژن است.

آداپتوژن چیست؟

فیزیوتراپی اشاره به استفاده از گیاهان و خواص شفا دهنده آن ها دارد. آداپتوژن ها دسته ای از گیاهان منحصر به فردی هستند که به حفظ تعادل، بازگرداندن انرژی و محافظت از بدن یاری می کنند. طبق گفته ادوارد والاس، آداپتوژن ها رفتار ویژه ای ندارند، اما به طور طبیعی در پاسخ بدن به واکنش عوامل استرس زا، فیزیولوژیک بدن را کنترل می کنند.

اصطلاح آداپتوژن (Adaptogen) یا ماده انطباق پذیر برای اولین بار در سال 1947 به وسیله Lazarev دانشمند روسی بیان شد. سپس در سال 1958 داشنمندان برای توضیح چنین گیاهانی که سبب افزایش مقاومت و سر زندگی بدن می شدند، استفاده کردند. این گیاهان به بدن یاری می کنند تا در برابر آثار ناشی از استرس با محیط سازش نموده و از خود دفاع کند.

این تاثیرات در مطالعاتی بر روی حیوانات مشاهده شد که نشان می داد آداپتوژن های مختلف می توانند در بالا بردن سازش و انطباق پذیری موثر باشند.

دیوید وینستون، متخصص گیاه شناسی در کتاب خود فهرست 15 نمونه ای از گیاهان آداپتوژن را ارائه نموده است. در این مقاله ما 6 نمونه از گیاهان را با شما در میان می گذاریم.

لطفا توجه داشته باشید، به طور اختصاری گیاهان آداپتوژن را آنالیز می کنیم، نه ترکیباتی که به عنوان مسدود کننده های کورتیزول در بازار عرضه می شوند.

برترین گیاهان آداپتوژن

1 - جینسینگ آسیایی

جینسینگ با خواص بی نظیر، یکی از مشهور ترین گیاهان آداپتوژن است و جینسینگ آسیایی یکی از قوی ترین آن ها محسوب می گردد. بعضی مطالعات نشان داده اند که به بهبود عملکرد مغز و افزایش مقاومت در برابر استرس یاری می نماید و برای سالمندان بسیار مفید است.

این گیاه در زمره گیاهان بومی منطقه ها شرقی آسیا و شمال آمریکا به شمار می آید ریشه آن به عنوان دارویی اساطیری، بیش از هزاران سال است که در بین مردم کشور های چین، کره، تایلند، ویتنام و سرخپوستان آمریکایی مورد مصرف قرار می گیرد. این گیاه قرن هاست که به منظور بهبود عملکرد حافظه، کاهش استرس، درمان ناتوانی، سستی و سایر علائم ناشی از فرسودگی و افزایش سن و بعلاوه برای افزایش طول عمر افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

جینسیگ قرمز اثرات آنتی اکسیدانی دارد که در یک آزمایش نشان داده شد، به بهبود حافظه و خلق و خو یاری می نماید و سطح قند خون را کاهش دهد که می تواند برای بیماران مبتلا به دیابت مفید باشد.

2 - ریحان

ریحان، تخم شربتی نام گیاهی است که در هند از آن به عنوان یک اکسیر جوانی یاد می کنند. مزایای ریحان برای بسیاری از بیماری ها ثابت شده است، مانند، عفونت ها، بیماری های پوستی، اختلالات کبدی، سرماخوردگی و سرفه، تب مالاریا و بعلاوه به عنوان پاد زهر برای نیش عقرب و مار.

در سال های اخیر محققان در سراسر دنیا اثرات این گیاه را در بدن آنالیز نموده اند. به طور اختصاری بر روی موش ها و موش های صحرایی آزمایش هایی صورت گرفته است تا اثرات مطلوب آن ها در مقابل استرس به خوبی مشاهده شوند.

یکی از دلایلی که ممکن است ریحان در بهبود و کاهش استرس موثر باشد وجود سه ترکیب فیتو شیمی است. دو مورد اول A.، B. که عنوان ترکیباتی ضد تنش شناسایی شده اند و ممکن است سطح کورتیزول خون را کاهش دهند و تغییرات مثبتی در سیستم انتقال دهنده عصبی به وجود بیاورند.

در واقع مبارزه با خستگی مزمن و استرس، بهبود سیستم ایمنی و تنظیم قند خون، فشار و هورمون ها از شاخص ترین خواص ریحان محسوب می شوند.

3 - جینسینگ هندی (Ashwagandha)

اثرات جینسینگ هندی بر روی سطح کورتیزول، استرس و واکنش های بدن در طول دهه ها مورد آنالیز قرار گرفته است.

از این گیاه در طب سنتی آیورودا جهت بهبود سیستم ایمنی و کاهش اضطراب استفاده می کنند. مصرف جینسینگ هندی به عنوان درمانگر در طب شرقی بیش از 2500 سال قدمت دارد و برای کاهش سطح هورمون کورتیزول بسیار موثر است.

4 - ریشه گون

گون ها گیاهانی یکساله یا دائمی هستند. برگ های آن مرکب از برگچه هایی است که به صورت متقابل به تعداد 11 تا 30 جفت در محور هر برگ قرار گرفته اند. گل های آن معمولاً به رنگ ارغوانی، گاهی آبی یا سفید بوده و نزدیک به انتهای شاخه های گل دهنده قرار دارند.

این گیاه در برابر خشکی مقاوم و در خاک های شور به خوبی رشد می نماید و دارای بوی تند سلنیوم است. بسیاری از گون ها سمی هستند و باعث مسمومیت گاو ها، گوسفندان و اسب ها می شوند. در طول فصل رویش گون، ماده سمی گلوکوزید فراوری می گردد که باعث ایجاد اختلالات تنفسی و فلج حیوانات می گردد.

گون از علف های هرز منطقه ها کویری، زمین های بایر، مزارع چغندر قند، نیشکر، است.

با قدمتی طولانی برای مصارف دارویی در طب سنتی چینی، گون با بهبود بخشیدن به سیستم ایمنی، مانع از آسیب رسانی های ناشی از استرس می گردد. این گیاه قادر به افزایش ترکیبات ضد استرسی است که بدن از آن ها برای بازسازی و پیشگیری از ضرر های مرتبط با استرس استفاده می نماید. گون بعلاوه در بی اثر کردن کورتیزول یا همان هورمون استرس یاری فراوانی می نماید.

5 - ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان می تواند انرژی و استقامت بدن را افزایش دهد و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند بعلاوه از آسیب های ناشی از کورتیزول محافظت می نماید. به یاد داشته باشید که استفاده از این گیاه نیازمند نظارت حرفه ای می باشد، زیرا ممکن است فشار خون و پتاسیم را تحت تاثیر قرار دهد.

ریشه شیرین بیان می تواند با افزایش انرژی و مقاومت بدن، سیستم ایمنی را بهبود بخشیده و از غده تیموس در برابر آسیب های کورتیزول محافظت نماید.

6 - رودیولا

گیاهی است دارویی که در شرایط جغرافیایی مرتفع و سرد هیمالیا رشد می نماید. این گیاه سر سخت از ویژگی ها و خواص اعجاب آوری بر خوردار است. به گفته متخصصان هندی، برگ های این گیاه به عنوان سبزی مورد استفاده افراد محلی بوده و ارزش های دارویی این گیاه همچنان در حال آنالیز است.

این گیاه دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی، خاصیت سازگاری با شرایط جوی سخت و قابلیت حفاظت در برابر پرتو های آسیب زننده را داراست، زیرا حاوی ترکیب های متابولیتی و فیتو اکتیو است. این گیاه در طب سنتی چین برای درمان بیماری ارتفاع کاربرد دارد و در مغولستان برای درمان سرطان و سل تجویز می گردد. از دیگر خواص دارویی این گیاه که در آنالیز های صورت گرفته به دست آمده تاثیرات ضد پیری، ترمیم و بازسای بافت های بدن، حفاظت از اعصاب در مواقع کمبود اکسیژن و بهبود قدرت شناختی است.

رودیولا و یا ریشه طلایی یکی از انواع آداپتوژن بشمار می رود که تا کنون سوژه بسیاری از تحقیقات پزشکی بوده است. رودیولا می تواند خستگی ذهنی و جسمی ناشی از استرس را رفع نماید. رادیولا به وسیله فضانوردان، ورزشکاران و اعضای ارتش روسیه مورد استفاده قرار می گرفته و همین موضوع محققان را بر آن داشت که راز آداپتوژن بودن آن را برملا کنند.

رودیولا فیتوکمیکالی معروف به سالیدروسید دارد که با سالخوردگی و اضطراب مبارزه می نماید. این گیاه بعلاوه اندازه فراوری کورتیزول را کاهش می دهد و این در حالی است که به افزایش فراوری پروتئین های مقاوم در برابر استرس یاری می نماید.

محققان بعلاوه کشف نموده اند این گیاه الگوی مصرف مواد غذایی و خواب شبانه را منظم می نماید. رادیولا در حفاظت از کبد و قلب نیز موثر است و به بهبود حافظه و حتی افزایش طول عمر یاری می نماید. تحقیقات بعلاوه تاثیرات این گیاه بر کاهش وزن را ثابت می کنند.

نتیجه گیری

رژیم غذایی مناسب، استراحت کافی، فعال بودن و حفظ ارتباطات اجتماعی، همگی شما را از استرس مزمن محافظت می کنند و کیفیت زندگی را بهبود می بخشند.

اضافه کردن گیاهان آداپتوژن به برنامه غذایی می تواند بدن شما را در برابر اثرات مضر استرس مزمن و کورتیزول محافظت کند.

گیاهان آداپتوژن نباید برای مدت زمان طولانی مصرف شوند و فقط باید تحت نظارت یک متخصص عمومی استفاده شوند.

منبع: دکتر اکس

ترجمه: وبلاگ بهسا

منبع: فرادید

به "کاهش استرس با چند گیاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش استرس با چند گیاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید