کمبود نیرو و ماشین آلات در طرح تفکیک زباله باید برطرف گردد

به گزارش وبلاگ بهسا، رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران تاکید نمود: باید الگوهای رفتاری و سناریوهای مختلف در ارتباط و تعامل با شهروندان در مناطق مختلف طراحی و اجرا کرد چراکه یک نسخه واحد نمی تواند به اجرای طرح کاپ یاری کند.

کمبود نیرو و ماشین آلات در طرح تفکیک زباله باید برطرف گردد

به گزارش وبلاگ بهسا، سید آرش حسینی میلانی در نشست هماهنگی اجرای طرح کاپ در منطقه 6 گفت: کاپ یک طرح اجتماعی است چرا که به صورت مویرگی با کوچکترین سطح تقسیم بندی اجتماعی یعنی خانوارها در ارتباط است و درصدد آن است که رفتار مسئولانه محیط زیستی را شکل دهد.

وی با بیان اینکه اجرای طرح کاپ پیچیدگی های خاصی دارد و نیازمند حمایت عمومی است، گفت: باید نظرات افکارعمومی و شهروندان براساس برنامه منسجمی به وسیله نظرسنجی اخذ و در مراحل مختلف اجرا مدنظر قرار گیرد. البته در ابتدای اجرای طرح کاپ، این کار صورت گرفته اما لازم است نظرسنجی هایی در فواصل مختلف صورت گیرد تا بازخورد مناسبی از اثر بخشی طرح داشته باشیم.

این عضو شورای شهر با تاکید بر ضرورت پذیرش اجتماعی توضیح داد: بازخوردهای اجتماعی و نظرات شهروندان باید به صورت مرتب مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد و براساس آن، اقدامات مربوطه مورد اصلاح یا تقویت قرار گیرد.

حسینی میلانی ادامه داد: در بحث مشوق ها، این موضوع باید تا پیش از موعد تصویب نرخ بهای خدمات پسماند نهایی گردد تا شهرک ها یا مناطقی که این طرح در آنها اجرا می گردد، از تخفیف 25 درصدی برخوردار شوند و اهالی این مناطق، بازخورد طرح کاپ را دیده و متوجه مزیت های آن شوند.

وی با تاکید بر ارتقای کیفیت جمع آوری پسماند در واحدهای پایلوت اظهار داشت: کمبود نیروی انسانی آموزشگر یا ماشین آلات در طرح کاپ باید برطرف گردد. در واقع باید کوشش کنیم این مسائل مانع از پیشبرد اجرای طرح کاپ نشوند.

رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر با بیان اینکه مناطقی که طرح کاپ را به صورت پایلوت و آزمایشی اجرا می نمایند، نقش پیشاهنگی را برعهده دارند، ابراز داشت: اگر شهروندانی که طرح کاپ در مناطق آنها اجرا می گردد، از این طرح رضایت داشته باشند، این موضوع می تواند بازتاب مثبت ایجاد نموده و در افزایش سرمایه اجتماعی برای اجرای هر چه بهتر طرح کاپ موثر باشد.

حسینی میلانی با تاکید بر ضرورت آموزش به شهروندان اعلام کرد: رسیدگی به مسائل آموزشگران و ایجاد انگیزش در آنها مهم است چراکه آنها با شهروندان و گروه های اجتماعی در ارتباط بوده و در خط مقدم اجرای طرح کاپ هستند.

وی با بیان اینکه دو اپلیکیشنی که در حوزه جمع آوری زباله فعال هستند، با طرح کاپ مرتبط شوند و عملنمودها سنجیده گردد، یادآور شد: بروشورها و چک لیست های اجرای طرح کاپ حتما باید به صورت استاندارد و جامع تهیه گردد و براساس بازخوردهای اجتماعی، شورایاری ها، هیات مدیره شهرک ها و... این چک لیست ها در تعامل دوطرفه تصحیح و تکمیل شوند.

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به تفاوت بافت جمعیتی مناطق و محلات مختلف عنوان نمود: بافت جمعیتی بعضی محلات، سالخورده است. بر این اساس، در طرح کاپ نیز شرایط تحویل مخازن از منازل افراد سالمند باید متناسب با شرایط آنها باشد و در این زمینه لازم است با یاری شورایاری ها همیاری و همراهی لازم در سطح محله و شهرک ها را ایجاد کرد.

حسینی میلانی اضافه کرد: باید الگوهای رفتاری و سناریوهای مختلف در ارتباط و تعامل با شهروندان در مناطق مختلف طراحی و اجرا کرد چراکه یک نسخه واحد نمی تواند به اجرای طرح کاپ یاری کند.

طرح کاپ باید به رویه تبدیل گردد

مجتبی یزدانی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران هم در این نشست گفت: اجرای موفقیت آمیز پایلوت طرح کاپ در اجرای نهایی آن هم موثر است. ضروریست که این طرح جا افتاده و به یک رویه تبدیل گردد تا با تغییرات مدیریتی، شاهد تغییر ریل گذاری صورت گرفته در حوزه پسماند نباشیم.

وی با تاکید بر تعامل و ارتباط بیشتر با مردم گفت: تفاهماتی با صداوسیما و رسانه های مختلف برای تعامل با مردم و آموزش شهروندان صورت گرفته است. از سوی دیگر، نباید به اقداماتی نظیر ساخت کلیپ بسنده گردد و رفتن میان مردم و گفت وگوی مستقیم با آنها اثرات اجتماعی مثبت بیشتری دارد.

معاون شهردار تهران با تائید نظر حسینی میلانی مبنی بر ضرورت انجام نظرسنجی به صورت منظم از مردم برای اخذ نظرات آنها برای اجرای طرح کاپ توضیح داد: سازمان مدیریت پسماند و همچنین شهرداری های مناطق در تعامل با شورایاری ها باید محورهای این نظرسنجی را تهیه نمایند و اجرای آن می تواند به وسیله دستگاه هایی نظیر مرکز مطالعات انجام گردد.

یزدانی بر استفاده از ظرفیت های دانشکده های محیط زیست، سازمان های مردم نهاد و شورایاری ها برای آموزش شهروندان تاکید نمود.

تقسیم بندی پسماند به خشک و تر غلط است

هایده شیرزادی، فعال محیط زیستی و مشاور سازمان مدیریت پسماند در اجرای طرح کاپ با تاکید بر انجام مطالعات دقیق پیش از اجرای هر طرحی ابراز داشت: پسماند خشک و تر اصطلاح غلطی است که متاسفانه در کشور ما رایج شده است در حالی که باید زباله ها را باید به پسماند ارزشمند و سایر تقسیم بندی کرد.

وی با تاکید بر ضرورت آموزش شهروندی اعلام کرد: مسئله اصلی مسئولیت پذیری اجتماعی است که براساس آن، شهروندان باید نسبت به پسماند و زباله ای که فراوری می نمایند، احساس مسئولیت نمایند. باید مسائل فرهنگی، اجتماعی در قبال پسماند را از نظر مسئولیت اجتماعی به شهروندان آموزش داد.

این فعال محیط زیستی اضافه کرد: باید به شهروندان شرح داد که برای جمع آوری پسماند هم اکنون چه مقدار هزینه می گردد و ارزش مالی زباله به چه میزان است تا براین اساس، همه شهروندان نسبت به ساماندهی پسماند تهران احساس تکلیف نمایند.

شیرزادی از شورای شهر تهران درخواست کرد تا با تصویب مصوبه ای در خصوص پسماند مانع از آن گردد که تغییرات مدیریتی در آینده مانع از تداوم اجرای طرح کاپ گردد.

وی با تاکید مجدد بر انجام اقدامات آموزشی به شهروندان یادآور شد: ما باید به جای اضافه کردن دفعات جمع آوری زباله ، بر تعداد آموزشگران بیفزاییم تا آنها با آموزش و اقدامات فرهنگی به شهروندان، مانع از فراوری بیشتر زباله شوند. در این چارچوب، می توان فردی را مسئول آموزش هر محله کرد تا تفاوت های رفتاری ناشی از طرح کاپ را بررسی و با تشریح شرایط اجتماعی و فرهنگی و بررسی ترکیب پسماند، شهرداری را در اجرای این طرح یاری کند.

در ابتدای این جلسه، شهرداری منطقه 6 از انتخاب شهرک والفجر به عنوان ناحیه پایلوت اجرای طرح کاپ در منطقه 6 اطلاع داد و به تشریح اقدامات صورت گرفته در این حوزه پرداخت.

براساس این گزارش، طرح کاپ شامل حذف مخازن فعلی زباله و جایگزینی مخازن سه گانه جامد، خشک و تر است .

پیش از شیوع ویروس کرونا، طرح کاپ به صورت پایلوت در بعضی از شهرک های مسکونی و ساختمان های اداری اجرا می شد. در قالب این طرح مخازن جداگانه ای در ساختمان ها تعبیه می شد و شهروندان به صورت مجزا پسماندهای خود مانند شیشه، ظروف پِت، پلاستیک و ... را در مخازن قرار می دادند. در نهایت نیروهای پسماند هفته ای یک یا دو بار در ازای پرداخت هزینه، پسماندهای خشک را جمع آوری می کردند اما با شیوع ویروس کرونا، عملیات تفکیک زباله به طور کامل در شهر تهران متوقف شد. با این وجود، با هماهنگی ستاد ملی مبارزه با کرونا قرار بر این شد، تا اجرای طرح کاپ در بعضی از مناطق از سر گرفته گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کمبود نیرو و ماشین آلات در طرح تفکیک زباله باید برطرف گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود نیرو و ماشین آلات در طرح تفکیک زباله باید برطرف گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید