کمبود ویتامین، یکی از علل ابتلا به افسردگی بعد از زایمان

به گزارش وبلاگ بهسا، ناهید کرمانی دکتری مشاوره خانواده و کودک اظهار کرد: افسردگی پس از بارداری یکی از شایع ترین مسائلی است که مادران بعد از تولد نوزاد با آن روبرو می شوند که طبق آمار از هر 6 زن 1 نفر به افسردگی پس از زایمان مبتلا می گردد.

کمبود ویتامین، یکی از علل ابتلا به افسردگی بعد از زایمان

او اضافه نمود: هرچند تا به امروز علت قطعی برای ابتلا به این عارضه بیان نشده است، اما تغییرات ناگهانی در سطح هورمون ها بعد از زایمان و بعلاوه کم خونی می تواند یکی از دلایل ابتلا به افسردگی بعد از زایمان باشد. مادران بعد از تولد نوزادشان از 1 تا 3ماه دچار افسردگی بعد از زایمان می شوند که در چنین شرایطی بهتر است از اطرافیان و حتی مشاوره یاری بگیرند.

کرمانی بیان نمود: در افسردگی پس از زایمان، مادران، احساساتی از قبیل عذاب وجدان برای تولد نوزاد شان، ترس ازصدمه زدن به نوزاد و ترس از نداشتن تربیت مناسب در آینده را خواهند داشت.

این مشاوره خانواده و کودک گفت: کج خلقی، بی اشتهایی، خواب نامناسب، پرخوابی، غمگینی، زیادگریه کردن، دوری از اجتماعات، حساسیت بالا و عدم مسئولیت پذیری از علائم افسردگی پس از زایمان خواهد بود.

او در مورد راه های پیشگیری از ابتلا به افسردگی بعد از زایمان توضیح داد: مادران قبل از اقدام به بارداری نه تنها باید برنامه ریزی داشته باشند، بلکه باید سلامتی جسمی و روحی شان مناسبی برخوردار باشند و اگر مسائل خانوادگی دارند سعی نمایند در ابتدا مسائل را رفع نموده و سپس برای بارداری اقدام نمایند.

کرمانی اضافه نمود: با توجه به این که کمبود ویتامین ها و مواد مغذی بدن یکی از علل افزایش ابتلابه افسردگی بعد از زایمان است؛ بنابراین چکاب قبل از بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین پیش آگاهی های قبل از بارداری بسیار حائز اهمیت خواهند بود.

این مشاوره خانواده و کودک بیان نمود: حمایت های عاطفی از طرف پدرو مادر و اطرافیان، داشتن یک رژیم غذایی مناسب، ورزش کردن و دیدار با دوستان می تواند از مهم ترین راه های درمان افسردگی بعد از زایمان باشد.

او در نهایت یادآورد شد: در دوران شیوع کرونا کمتر شدن روابط اجتماعی، افزایش حس ناامیدی ونگرانی، ترس از ابتلا به ویروس کرونا سبب شده است تا افراد بیشتر در معرض ابتلا به افسرگی باشند؛ بنابراین بعد از زایمان هم که شرایط برای ایجاد افسردگی بیشتر فراهم است مادران بعد از تولد نوزان شان بیشتر مستعد افسردگی خواهند بود.

منبع: همگردی

به "کمبود ویتامین، یکی از علل ابتلا به افسردگی بعد از زایمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود ویتامین، یکی از علل ابتلا به افسردگی بعد از زایمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید