کیو؛ دریاچه ای طبیعی در دل خرم آباد

به گزارش وبلاگ بهسا، در شمال غربی شهر خرم آباد استان لرستان، جایی درست در میانه شهر، دریاچه ای به نام کیو واقع شده است. نام دریاچه از چشمه سراب کیو گرفته شده است که در حال حاضر هم بخش عمده آب دریاچه از این چشمه واقع در شمال شرقی آن تامین می شود. کیو یا همان کیاوو در گویش لری خرم آبادی معنای رنگ کبود می دهد. دریاچه را به این دلیل کیو نامیده اند که آب آن به رنگ نیلی بوده است. اهالی قدیم شهر اما هنوز آن را سراو کیاوو یعنی همان سراب کیو می خوانند.

کیو؛ دریاچه ای طبیعی در دل خرم آباد

سراب کبود خرم آباد

دریاچه کیو که حدود 7 هکتار مساحت دارد و عمیق ترین بخش های آن به 7 متر می رسد، از جمله دریاچه های طبیعی استان لرستان محسوب می شود که به علت قرار گرفتن در بافت شهری خرم آباد، به یکی از تفرجگاه های اصلی شهر بدل گشته است. علاوه بر اینکه هر ساله گردشگران بسیاری در جهت بازدید از شهر خرم آباد، به تماشای این دریاچه زیبا هم می نشینند. آب زلال و پاک، هوای مطبوع و چشم انداز خیره کننده، در کنار موقعیت داخلی شهری دریاچه، مزید بر علت است تا دوستداران بسیاری برای بازدید و گذران اوقات، راهی این دریاچه شوند.

چشمه های جوشان کیو

دریاچه کیو از سرچشمه های کوه مجاور آن؛ مخمل کوه و چشمه گلستان که از نزدیکی تپه تاریخی فلک الافلاک به دریاچه جریان دارد، سیرآب می شود. همچنین چشمه های کف جوش خود دریاچه هم در پرآب بودن آن نقشی اساسی دارد. به تمام اینها، بارش های سالانه را هم باید اضافه کرد. دریاچه کیو اگرچه درون شهر واقع شده اما هنوز هم زیستگاه زیستگاه آبزیان و پرندگان بومی و مهاجر بسیاری است. از شناخته شده ترین گونه پرندگان مهاجر دریاچه کیو می توان به اگرت و لک لک اشاره کرد.

در این زمینه بخوانید:

دریاچه افسانه ای زریبار؛ شهری در دل آب

مهارلو؛ دریاچه کریستال های صورتی

چطور به کیو برویم؟

قرار گیری این دریاچه در دل شهر باعث شده امکانات رفاهی و خدماتی بسیاری در محدوده آن تعبیه شود. آب نماهای زیبا، محیط بازی بچه ها، سکوهایی برای برپا کردن پیک نیک و البته قایق هایی که شما را به گردش داخل دریاچه و لذت بردن از تماشای گوشه به گوشه آن دعوت می کنند. دریاچه در شمال غربی شهر خرم آباد قرار گرفته است و دسترسی به آن بسیار آسان و ممکن است. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه فصل تابستان و بهار است اما در زمستان هم، اگر سرما برای تان آزاردهنده نباشد، دریاچه بسیار دیدنی است.

منبع: ایرنا زندگی

به "کیو؛ دریاچه ای طبیعی در دل خرم آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیو؛ دریاچه ای طبیعی در دل خرم آباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید