گرانی به جان این 4 خودرو افتاد

به گزارش وبلاگ بهسا، فراوری خودرو به وسیله فراوریکنندگان دولتی و خصوصی از ابتدای امسال تا به امروز اوضاع مناسبی ندارد. کاهش تیراژ فراوری، افزایش زیان انباشت، تعطیلی قطعه سازان و پایین آمدن توان خرید منجربه شده بازار خودرو بیش از گذشته با اوضاع بدتری روبرو گردد.

گرانی به جان این 4 خودرو افتاد

واردات خودرو یا جهش افزایش تیراژ حتی با عرضه 145 هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودروسازان قطعا جوابگو احتیاج بازار داخل نخواهد بود. احتیاج بازار خودرو کشور سالانه یک تا یک و نیم میلیون دستگاه است، با گذشت 8 ماه از امسال صنعت خودرو نتوانستنه به مرز 600 هزار دستگاه عرضه برسد، این فرایند با احتساب افزایش قیمت خودرو بزودی ترمز توقف فراوری را فعال خواهد نمود.

پیش بینی قیمت خودرو در آبان ماه نسبت به سه سالی که از تحریم های ظالمانه علیه کشور می گذرد، قطعا بسیار سخت تر خواهد بود، با گذشت یک روز از ماه جاری افزایش بها مجدد خودروها به چشم می خورد و شیب ملایم افزایش بها مجدد شروع شده است.

گازسوزها گران می شوند

سمند گازسوز مجهز به موتور ملی در مقطعی از زمان جز محصولات پر هوادار گروه صنعتی ایران خودرو محسوب می شد، با کاهش تیراژ فراوری محصولات گازسوز به وسیله ایران خودرو و سایپا، معامله این محصولات به دلیل افزایش بها کاهش یافت. از سمند گازسوز مجهز به موتور ملی مدل 1400 تا دو روز گذشته در بازار با بها 278 میلیون تومان معامله می شد، اما امروز قیمت این خودرو به بها 280 میلیون تومان رسیده است.

هرچند که خودروسازان داخلی برای فراوری این محصولات از وزارت نفت یارانه حمایتی دریافت می نمایند، اما ظاهرا رقبتی با بهانه عدم فراوری مالی خودروهای گازسوز در صنعت خودرو وجود ندارد. به طور کلی می توان گفت سهم سبد محصولات خودروسازان برای خودروهای گازسوز بسیار کم بوده و این عامل هر روز اندازه تقاضا برای این خودروها را افزایش می دهد. در ماه جاری باید انتظار افزایش قیمت خودروهای گازسوز را در بازار داشت.

دنا مجدد درحال افزایش قیمت

باتوجه به اینکه خودروهای فراوری داخل از حجم و قدرت بالایی برخوردار نیستند، محصولاتی که مجهز به پیشرانه و توان مناسبی باشند در بازار اقبال بیشتری خواهند داشت. دنا پلاس دنده ای ساده یکی از این محصولات است، این خودرو مدل 1400 تا هفته گذشته با بها 370 میلیون تومان در بازار معامله می شد، اما امروز قیمت آن به 374 میلیون تومان رسیده است.

افزایش بها اندک خودروها گویای در پیش گرفتن شیب ملایم گرانی خودرو در بازار است. فراوری خودروهای داخلی به دلیل عدم تامین قطعات ناشی از پرداخت طولانی مدت خودروسازان به قطعه سازان منجربه کاهش عرضه خودروهای پر هوادار به بازار شده است. بیش بینی ها حاکی از آن است که اگر دولت از صنعت خودرو حمایت نکند، باتوجه به فراوری و عرضه محصولات دو واحد خودروساز آبان ماه را می توان ماه گرانی خودرو معرفی کرد.

خودرویی که از خط خارج نشده است

پژو 405 یکی از محصولات پر تیراژ گروه صنعتی ایران خودرو بود، این محصول از خط فراوری خارج شده است. اما همچنان پلت فرم و نسل تازه آن فراوری می گردد. پژو 405 اس ال ایکس مدل 1400 تا هفته گذشته با بها 263 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می شد، این محصول امروز به بها 265 میلیون تومان رسیده است. افزایش بها 2 میلیون تومانی برای 405 نشان از احتیاج بازار به خودروی سدان در بازه قیمت کمتر از 250 تا 200 میلیون تومان است.

هرچند که این خودرو با پیشرانه های تی یو 5 در بازار داخل چندان عملکرد مطلوبی از خود نداشته است. اغلب پیشرانه های نصب شده برای این خودرو در زمان حرکت به دلیل بالا بودن وزن خودرو سبب بالا رفتن استهلاک در آن شده است. هرچند که این موتور با ضعف شایع کاهش روغن موتور روبرو است، ولی توانی که ارائه می دهد اصلا قدرت قابل قبول و ایده آل مشتریان در بازار نیست.

سایپا با ساینا همچنان در افزایش قیمت

گروه خودروسازی سایپا عمدتا محصولاتی دارد که رنج قیمت آنها مالی است. این خودروساز در سبد محصولات خود دو خودرو ساینا و کوییک را به عنوان محصول تازه دارد که هر کدام به تبع افزایش بها در بازار، گران می شوند.

کارشناسان دلیل گرانی را افزایش خودروهای ناقص دپو شده در پارکینگ این خودروساز معرفی می نمایند. ساینا یکی از محصولاتی است که در آینده می تواند جانشین تیبا باشد، اما باتوجه به کلاس قیمتی اقبال چندانی در پیش نخواهد داشت. فارغ از بحث کیفیت پایین این محصول، ساینا پلاس دنده ای مدل 1400 تا هفته گذشته با بها 182 میلیون تومان در بازار معامله می شد، اما امروز قیمت این خودرو به 184 میلیون تومان رسیده که احتمال افزایش بها آن نیز در روزهای آینده وجود دارد.

هرچند این خودروساز در زنجیره تامین و قطعه سازان نسبت به پرداخت مطالبات خوش نام نیست، اما دولت و مسولان این صنعت باید برای بهبود فراوری اقدام مناسبی انجام دهند.

منبع: توسعه نیوز به نقل از بازار

اخبار مربوط به حوزه خودرو را در صفحه اختصاصی خودرو وبلاگ بهسا بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "گرانی به جان این 4 خودرو افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرانی به جان این 4 خودرو افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید