گورستانی عجیب و دیدنی در شهر سوخته، تصاویر

به گزارش وبلاگ بهسا، شهر سوخته شهر شگفتی های باستان شناسی ایران است؛ شهری 5 هزار ساله در گوشه جنوب شرقی ایران، بر سر راه زابل به زاهدان، برخاسته از تمدن هامون و هیرمند و پیونددهنده دو تمدن باستانی ایران و هند؛ شهری که گورستان ها و اشیای منحصر به فردش پرده از رازهای زیادی از تاریخ این سرزمین برداشته است؛ شهری که گویی هنوز زندگی در زیر خاکش موج می زند و انگار نه انگار که هزاره ها است که زندگی در آن متوقف شده است؛ شهری که پزشکان و مهندسان، صنعتگران و هنرمندان قابلی داشته و هنوز تسلط آن ها بر کارشان موجب حیرت متخصصان امروزی است. اولین پیش نمونه انیمیشن جهان، اولین جراحی جمجمه در جهان در کنار صفحه های بازی های فکری، وسایل نقاشی، لوازم آرایش و قدیمی ترین چشم مصنوعی نمونه هایی از شگفتی های کشف شده در این شهر هستند.

گورستانی عجیب و دیدنی در شهر سوخته، تصاویر

گورستان معروف شهر سوخته در بخش جنوب و جنوب غربی محوطه قرار گرفته است. اینجا یکی از وسیع ترین گورستان ها در دوران آغاز تاریخی یا عصر مفرغ بوده و جالب است بدانید که باستان شناسان تخمین می زنند که در یک دوره هزار ساله، تا 37 هزار و 500 انسان در این محوطه 25 هکتاری دفن شده اند. چشم مصنوعی و دانه های انگور درون کوزه ها از میان همین گورها به دست آمده اند.

در شهر سوخته، انواع و اقسام شیوه ها و آداب تدفین وجود داشته است؛ گورها هم انواع گوناگونى چون سردابه اى، دو قسمتى و. . . داشتند.

بررسى جهت خوابانده شدن اسکلت در بسیارى از منطقه ها جهان، راه گشای معین جنسیت فرد دفن شده است. به نام مثال در منطقه قفقاز، با دیدن هر اسکلتی می توان گفت که مرد است یا زن؛ چون همیشه زنان به سمت چپ خوابیده اند. اما در شهر سوخته، چنین رسمی وجود نداشته است، هر چند که این بى نظمى در تدفین، معنى خودش را داشته است؛ برای مردم شهر سوخته، نور دارای اهمیت خاصی بوده است؛ به طوری که جهت تدفین، به جایگاه خورشید در آسمان در وقت تدفین بستگى داشته و به علت گردش خورشید، جهت دفن اجساد در اوقات مختلف روز متفاوت بوده است.

وقت ظهر که خورشید در بالا و میان آسمان بوده، اجساد همه رو به آسمان دفن می شده اند و هنگام ابری بودن هوا، شب ها یا زمانی که خورشید دیده نمی شده، اجساد دمر دفن می شده اند. در بعضی از گورهای سردابه ای، اجاقى خشتی گذاشته می شده که در آن آتش روشن بوده است. گور سردابه ای، اتاقکی است در زیر زمین با دری که پس از تدفین بسته می شده و تا زمانى که هوا در آن بوده، اجاق می سوخته است. در این گورها، چشم جسد و جهت دیدش به طرف در گور است که به سوی خورشید باز می شده است. در بیشتر گورهاى سردابه اى، فضای کافی وجود داشته اما در آن هایی که فضاى کافى وجود نداشته هم اجاق گذاشته می شده، اما چون هوا کافی نبوده، اجاق زودتر خاموش مى شده است.

در شهر سوخته آنچه را برای فرد در زندگی اهمیت داشته، کنارش در گور می گذاشتند. در بیشتر گورها از یک تا 120 شیء وجود دارد که از این اشیاء می توان به شغل صاحبان شان پی برد. کارگران سنگتراش با وسایل کارشان دفن می شدند، چوپانان یا صاحبان گله با بزغاله هایشان و نقاشان سفال با سفال ها و ابزارهایی مثل رنگ های طبیعی و قلم های استخوانی نقاشی و هاون که برای کوبیدن کلوخ های معدنی به کار می رفته است، به خاک سپرده می شدند. حتی در شهر سوخته، گور نوعروس جوان 18 ساله ای کشف شده که با سبد وسایل آرایش (مثل کیف آرایش امروزی خانم ها) دفن شده است؛ وسایلی مثل آینه، جعبه آینه، شانه، سورمه دان، میل سورمه کشی، هاون سورمه کوبی به علاوه 63 ظرف با انواع خوراکی ها. حتی در گور یک مرد، علاوه بر وسایل مردانه، یک نوار باریک پیشانی بند هم پیدا شد که به همین علت حدس زده می شود که او یک روحانی باشد. مردمان شهر سوخته به زندگی پس از مرگ باور داشته اند و مرگ را مرحله ای عادی از چرخه زندگی می دانستند. اسکلت هایی که در گورها پیدا می شوند، انگار به خواب رفته اند. به همین علت، آن چیزهایی را که برایشان عزیز بوده در کناری گذاشته اند تا هنگام بیداری به کار ببرند.

جز 22 درصد از گورهایی که خالی از هر شی است و فقط اسکلت در آن ها است، بقیه اجساد همه وسایل گوناگونی همراه شان است. خالی بودن گور از اشیا و جواهرات را به دو صورت می توان تعبیر کرد: یا شیء اهدایی به قبر، دارای مواد آلی بوده و از بین رفته است یا اینکه چون در شهر سوخته به دلایلی، چند مذهب و آیین وجود داشته، درصدی از مردم اعتقادی به زندگی پس از مرگ نداشته اند.

از روی اشیای داخل گور نه تنها به شغل افراد که به شرایط اقتصادی و طبقه اجتماعی شان هم می توان پی برد. ثروتمند یا فقیر بودن اشخاص، به کمیت اشیای درون گور بستگی ندارد؛ بلکه به کیفیت آن ها وابسته است 50 ظرف سفالی به اندازه یک مهره از جنس سنگ کلسدونی یا سنگ لاجورد ارزش ندارد. مردم شهر سوخته به زیبایی بسیار اهمیت می دادند و در مجموع نسبتا مرفه بوده اند. در گور زنان حتما یک شانه یا سورمه دان یا میله سورمه پیدا می شود. زنان حتما یکی از این اشیای زینتی را دارند. حتی در گور یک زن لباسی منجوق دوزی شده کشف شد. اما به هیچ نام نمی توان گفت که فقط زن ها از مهره و شانه و اشیای زینتی استفاده می کرده اند، چون وسایلی از این دست در قبر مردها هم به دست آمده ، صرف داشتن زینت نشان جنسیت نیست. تا به امروز چیزی حدود 700 گور حفاری شده و در این میان، گور همه زن ها شانه و وسایل زینتی نداشته است. لزوما در گور همه زنان، مهره و زیورآلات، وجود ندارد، ولی بعضی از ظروف گور زنان، رنگارنگ است و این نوع ظروف فقط و فقط در گور زنان پیدا می شوند.

منبع: گردشبان

به "گورستانی عجیب و دیدنی در شهر سوخته، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گورستانی عجیب و دیدنی در شهر سوخته، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید