14 نکته جالب در سه گانه شوالیه تاریکی که احتمالا متوجه نشده اید

به گزارش وبلاگ بهسا، در این مقاله با 14 نکته درباره سه گانه شوالیه تاریکی نولان آشنا می شوید که شاید هنگام دیدن از دستتان در رفته باشند و احتمالا دوست داشته باشید درباره آن ها بدانید.

14 نکته جالب در سه گانه شوالیه تاریکی که احتمالا متوجه نشده اید

سه گانه شوالیه تاریکی کریستوفر نولان بین فیلم های ابرقهرمانی تبدیل به اثری کلاسیک شده و تا به امروز برترین مجموعه فیلمی است که با موضوع بتمن دیده ایم. این سه فیلم جوایز متعددی دریافت نموده اند، از جمله اسکار برترین بازیگر نقش مکمل مرد که بعد از مرگ نابهنگام هیث لجر به خاطر نقش آفرینی حیرت انگیزش در شوالیه تاریکی (The Dark Knight) محصول سال 2008 اهدا شد؛بعلاوه جایزه فیلم سال از طرف انجمن فیلم آمریکا. حتی امروز هم این سه گانه مردم را سرگرم می نماید و طرفدارانش با تماشای چندین و چندباره آن لذت می برند و کیف می نمایند.

با این حال، تعداد زیادی نکات و جزئیات ریز در این سه فیلم وجود دارد که احتمالا حتی از دید سرسخت ترین و پروپاقرص ترین طرفداران بتمن هم پنهان مانده. از اشاره ها و ارجاعات ظریف و پنهانی به کمیک بوک ها گرفته تا بخش های از داستان که زیر لایه اصلی فیلم جا خوش نموده اند، این سه گانه به ما ثابت نموده که با تماشای چندباره اش می توانیم چیزهای مجذوب کننده زیادی در آن کشف کنیم.

1. انجمن سایه ها مسؤول قتل پدر و مادر بتمن است

بتمن شروع می نماید (Batman Begins) از اولین فیلم های بتمن بود که قتل پدر و مادر بروس وین را مطابق با آنچه در کمیک ها روایت می شد نشان می داد. به جای اینکه مرگ آن ها را به دست یکی از شخصیت های شرور جهانی بتمن مثل جوکر نشان دهد (نظیر چیزی که در فیلم بتمن تیم برتون محصول 1989 دیدیم)، همان کسی که در کمیک ها هم قاتل توماس و مارتا وین بود یعنی جو چیل مرتکب قتل می شد.

جو چیل خلافکاری خرده پا بود که ادعا می کرد به علت فقر گسترده و رکود اقتصادی فلج نماینده ای که به جان گاتهام و مردمش افتاده بود و از سر استیصال آن دو را به قتل رسانده. جالب اینجاست که توماس و مارتا وین سعی داشتند به وسیله فعالیت های انسان محبت آمیز و اجتماعی به آدم هایی مثل جو چیل یاری نمایند و همین مسأله مرگ آن ها را غم انگیزتر و تراژیک تر می کرد.

با این حال در فصل انتهایی بتمن شروع می نماید صحنه ای کلیدی وجود دارد که افشا می نماید جو چیل تنها عامل و مقصر مرگ پدر و مادر بروس وین نبوده. بروس وین (کریستین بیل) بعد از اینکه با مربی اش رأس الغول (لیام نیسون) رودررو می شود، در می یابد که تشکیلات تروریسی او یعنی انجمن سایه ها سال ها در پی نابودی گاتهام بوده اند و از همان سال ها پیش با ایجاد رکود اقتصادی گسترده سعی در فلج کردن آن داشته اند؛ گاتهام شهری است که به عقیده او بیش از حد در فساد و ناکارآمدی غرق شده و راه نجاتی ندارد. این رکود و فقر منجر به شکل گیری خلاف کارهایی مثل جو چیل شد و مرگ توماس و مارتا وین را رقم زد.

از طرفی خدمتکار خانواده وین آلفرد پنی ورث (مایکل کین) در جایی می گوید که قتل مارتا و توماس وین مردم را متأثر کرد و به ثروتمندان گاتهام انگیزه داد تا برای نجات شهر کوشش نمایند. پدر و مادر بتمن با اینکه نتوانستند جرم و فساد را ریشه کن نمایند، ولی پیروز شدند جلو به زانو در آمدن و فروپاشی کامل گاتهام بایستند و نگذارند انجمن سایه ها پیروز شود.

2. پدر و مادر بروس وین را یکی از شخصیت های شرور جهانی جنگ ستارگان به قتل رساند

حالا که صحبت جو چیل (مردی که با کشتن پدر و مادر بروس زمینه ساز راستای شد که او را به بتمن شدن می رساند) شد، باید بگوییم که او در کهکشانی دوردست هم مرتکب جنایاتی شنیع شده است.

در بتمن شروع می نماید نقش جو چیل را ریچارد بریک بازی نموده که در کارنامه اش شخصیت های منفی و شرور زیادی می توانید ببینید، از جمله پادشاه شب در سریال بازی تاج وتخت (Game of Thrones) و جنایتکار جنگی آدم خوار فیلم خیزش هانیبال (Hannibal Rising). ولی یکی از نقش آفرینی های تازه تر بریک که طرفداران به یاد دارند در فصل دوم سریال مندلورین (The Mandalorian) بود.

در اپیزود باورمند (Believer) بریک نقش والین هس، ژنرال ارتش امپراتوری را بازی می نماید که قبلا مقام بالادست میگز می فیلد (بیل بر) بوده. وقتی می فیلد به مندلورین یاری می نماید تا وارد پالایشگاهی متعلق به امپراتوری شوند (جایی که هس مقدمات بازگشتش به قدرت را فراهم می نماید) هس متوجه ورودشان می شود و آن ها را دعوت می نماید تا با هم چیزی بنوشند. بعد از اینکه هس با افتخار از عملیاتی می گوید که طی آن تصمیم گرفتند کل یک شهر را به همراه هزاران تن از افراد خودش نابود نمایند، می فیلد که از معدود بازمانده های این اتفاق بود خشمگین و عصبانی به او شلیک می نماید.

حرف های هس درباره اینکه آدم ها پیروی از دستورات را به آزادی ترجیح می دهند واقعا تأثیرگذار و تکان دهنده است و مهارت های بازیگری بریک را به رخ می کشد. بروس وین شاید فرصت انتقام از جو چیل را نداشت، ولی بقیه شخصیت ها در انتقام از کاراکترهایی که بریک بازی نموده ذره ای تعلل به دلشان راه ندادند.

3. خاستگاه و داستان زندگی بروس وین به زندگی بودا شباهت دارد

ابرقهرمان های دوران مدرن اغلب با نگاهی به شخصیت های مطرح مذهبی یا اسطوره ای خلق می شوند. در سوپرمن (Superman) ریچارد دانر محصول سال 1978 سفر کلارک کنت به قطب شمال مشابه هجرت موسی به کوه سینا است. کلارک کنت در آنجا با تصویری روحانی از پدرش کار-ال (مارلون براندو) روبه رو می شود، درست مثل موسی که تصویر خدا را در یک بوته مشتعل دید.

در بتمن شروع می نماید، بروس وین راهی سفری دور و دراز می شود که شبیه سفر بنیان گذار آیین بودایی یعنی سیدارتا گوتاما بودا است. همانند بودا که در ابتدا شاهزاده بود و زندگی اشرافی و خانواده متمولی داشت و بعد با رنج ودرد آدم ها آشنا شد و تصمیم گرفت فقر و گرسنگی را تجربه کند تا به آگاهی و درک بالاتری برسد، بروس وین هم بچه ای ثروتمند است (حتی فالکونی در جایی به کنایه می گوید بروس شاهزاده گاتهام است) که تصمیم می گیرد به زندگی اشرافی پشت کند و بین خلافکاران خرده پا روزگار بگذراند، تا به این طریق متوجه استیصال و درماندگی مردم فرودست بشود و بفهمد چه چیزی قاتل پدر و مادرش را به این روز انداخت و درست مثل بودا که به این نتیجه رسید برای زندگی باید به راهی میانه بین لذت و رنج رسید، بروس هم با خلق بتمن راهی برای ایجاد تعادل بین انتقام و عدالت پیدا کرد.

در رمانی که از روی فیلم بتمن شروع می نماید به قلم دنیس اونیل نوشته شده، ارتباط بین سفر بروس و بودا به خوبی دیده می شود. در این کتاب صحنه ای وجود دارد که در فیلم نیست و در آن بروس وین جوان را می بینیم که داستان سیدارتا را می شنود و بین از دست رفتن معصومیت خودش و بودا ارتباطاتی پیدا می نماید. این صحنه پیش از سفر 7 ساله بروس وین و خودشناسیش است که منجر به روبه رو شدن با ترس ها و پذیرش افکار پلید درونیش می شد.

4. ریچل داوس نقش وجدان بروس وین را ایفا می نماید

بسیاری از شخصیت هایی که در سه گانه شوالیه تاریکی می بینیم مستقیما از منبع اقتباس بتمن یعنی کمیک ها برداشته شده اند. علاوه بر بروس وین، در این سه گانه شخصیت هایی چون مأمور پلیس گوردون (گری اولدمن) و لوشس فاکس (مورگان فریمن) هم حضور دارند که نقشی کلیدی در داستان ها ایفا می نمایند.

با این حال قضیه ریچل داوس، دختری که بروس عاشقش است با بقیه فرق می نماید. نقش او را در فیلم اول کیتی هولمز بازی می کرد و در فیلم دوم مگی جیلنهال جایش را می گرفت (اِما لاکهارت هم که نقش خردسالی های او را ایفا کرد). بروس وین در کمیک ها با شخصیت های زن گوناگونی رابطه عاشقانه برقرار می نماید، پس چرا در سه گانه نولان سراغ شخصیت کاملا تازهی رفته اند که در کمیک ها نیست؟

آن طور که پیداست، ریچل به نوعی وجدان تجسم یافته بروس وین است. چیزی که برای مجموعه فیلمی که می خواهد پیشرفت شخصیتی بروس را از یک جوان خیال پرداز که با واقعیت کنار نیامده، به بتمن و دشمن جنایتکاران نشان دهد، ضروری به نظر می رسد. در کمیک ها بروس تقریبا بلافاصله بعد از مرگ پدر و مادرش، قسم می خورد که با جنایتکاران مبارزه کند. ولی در فیلم مدتی با مفهوم عدالت و انتقام کلنجار می رود تا اینکه ریچل او را سر عقل می آورد و به او یادآوری می نماید که عدالت چیزی فراتر از انتقام و ارضای میل شخصی است و با گفتن اینکه پدر و مادر بروس اگر الان زنده بودند و می تماشاد او برای انتقامشان دست به اسلحه برده، از او خجالت می کشیدند، بروس را حسابی به فکر وا می دارد. بعد از صحبت های ریچل است که بروس تصمیم می گیرد قدم در راستا عدالت و مبارزه با ریشه های جرم و جنایت بگذارد.

با همین منطق، مرگ ریچل در شوالیه تاریکی باعث می شود تا بروس بخشی از خودش را از دست بدهد و برای همین است که وقتی او را در ابتدای قسمت سوم یعنی شوالیه تاریکی برمی خیزد (The Dark Knight Rises) می بینیم، افسرده و دلمرده و ناامید است. ابرقهرمان ها شاید در کمیک بوک ها بتوانند به لطف کپشن ها و نوشته های دور و برشان به ما بفهمانند که انگیزه و درونیاتشان چیست، ولی در فیلم و سینما نیازمند عناصر ملموس تر و قابل فهم تری هستیم.

5. کارت جوکر ارجاعات زیادی به کمیک بوک ها دارد

در خاتمه بتمن شروع می نماید وقتی گوردون به بتمن درباره یک جنایتکار تازه که علاقه زیادی به کارهای نمایشی و جلب توجه دارد می گوید، کارت بازی با نشان جوکر را نشانش می دهد که انگار امضای اوست و آن را بعد از جنایاتش جا می گذارد. این نشانه هرچند گذرا، مخاطبان را به شدت هیجان زده کرد چون می دانستند که قرار است با یکی از معروف ترین و محبوب ترین و عظیم ترین دشمنان بتمن یعنی جوکر روبه رو شوند.

اگر در این صحنه وقتی بتمن کارت جوکر را برمی گرداند فیلم را متوقف کنید، متوجه ارجاعی می شوید که به کمیک بوک های بتمن شده. خود کارت بازی جوکر که اشاره مستقیمی است به ابرشرور مشهور جهانی بتمن و دشمن قسم خورده او، اما اگر بیشتر دقت کنید نام افسر پلیسی که کارت را پیدا نموده جی. کِر درج شده. این اشاره ای مستقیم به یکی از نام ها مستعار جوکر در کمیک هاست؛ جوزف کر یا جو کر. این نامی است که جوکر وقتی می خواهد با لباس و ظاهر مبدل در جایی ظاهر شود روی خودش می گذارد. لحظه ای گذراست، ولی باید تیم طراحی صحنه و فکر پشت این ایده را تحسین کنیم که چنین اشاره ریزی را در فیلم گنجانده اند.

در واقع وقتی به این فکر کنیم که جوکر در جایی از شوالیه تاریکی خودش را به نام یک افسر پلیس جا می زند و نام قربانیان بعدیش را روی اتیکت لباس زیردستانش حک می نماید، به این نتیجه می رسیم که بعید نیست افسر پلیسی که کارت جوکر را پیدا و در مدارک ثبت نموده خود جوکر بوده باشد. ترسناک است نه؟

6. نولان در ساخت بتمن شروع می نماید از بلید رانر (Blade Runner) الهام گرفت

بتمن شروع می نماید با الهام از منابع متنوعی ساخته شد. بعضی از این منابع معین و واضح هستند، مثلا خود نولان بارها در مصاحبه هایش گفته که برای ساخت فیلم از کمیک بتمن: سال اول (Batman: Year One) نوشته فرانک میلر الهام گرفته. خیلی از صحنه های کلیدی فیلم (از جمله جایی که بتمن ارتشی از خفاش ها را برای یاری احضار می نماید) مستقیما از همین کمیک برداشته شده.

با این حال، یکی دیگر از منابع الهام فیلم بتمن شروع می نماید که شاید بعضی طرفداران از آن خبر نداشته باشند، فیلم علمی تخیلی کلاسیک ریدلی اسکات یعنی بلید رانر محصول سال 1982بوده. کریستوفر نولان بعدها طی مصاحبه هایی گفت که بلید رانر هم در طراحی صحنه فیلم و شکل دادن به شهر گاتهام مؤثر بوده و هم در تکنیک های فیلم برداری و استفاده از لنزهای باز. بعضی حتی به شباهت های دو صحنه از این دو فیلم اشاره نموده اند؛ جایی از بتمن شروع می نماید که بتمن زیر باران گاتهام خودش را بالای پشت بامی می کشاند و مکالمه معروف ریک دکارد (هریسون فورد) و روی بتی (روتگر هاور که به شکل جالبی در بتمن شروع می نماید هم بازی کرد) که آن هم روی پشت بام و زیر باران می گذرد.

بعضی از این ارتباط ها و شباهت ها ممکن است تصادفی باشد، ولی نولان و سازندگان بتمن شروع می نماید تقریبا همه جا گفته اند که شکل وشمایل و اتمسفر درگیرنماینده و جسورانه فیلم الهام گرفته از فضایی است که ریدلی اسکات برای بلید رانر خلق کرد. حتی نولان پیش از آغار فراوری فیلم، بلید رانر را برای والی فیستر فیلم بردار بتمن شروع می نماید نمایش داد تا به او بگوید در پی چه سبک بصری و چه حال وهوایی است.

7. بروس وین یک بار بدون لباس بتمن بت موبیل معروفش را سوار شده (یک جورهایی)

بروس وین برای اینکه از خودش تصویر یک پسر پولدار دخترباز را در انظار عمومی به نمایش بگذارد کارهای زیادی می نماید، ولی در جاهایی از فیلم می بینیم اشاره های ریز و بامزه ای هم به این قضیه می نماید و بدون اینکه کسی متوجه شود (البته به جز مخاطب) به اطرافیانش کنایه هایی می زند. مثلا وقتی به همراه دو سوپرمدل مجذوب کننده و سوار بر یک ماشین اسپرت لوکس وارد یک هتل می شود، در جواب تحسینی که نسبت به ماشینش می نمایند می گوید: تازه اون یکی ماشینمو ندیدین که اشاره دارد به بت موبیل معروف بتمن، همان ماشین تانک مانندی که کلی ابزار و ادوات و سلاح درونش جای گرفته.

در صحنه ای از شوالیه تاریکی اما، بروس وین با لباس عادی سوار بت موبیل می شود. وقتی بروس متوجه می شود جوکر میخواهد یک بیمارستان را منفجر کند، تصمیم می گیرد بیرون برود و به آشوب پیش آمده رسیدگی کند. آلفرد از او می پرسد که می خواهد با بت پاد (وسیله موتور سیکلت مانندی که بعد از خودتخریبی بت موبیل از آن جدا شد) برود یا نه. بروس در جواب می گوید که با چیزی می رود که در روز روشن کمتر توی دید باشد.

در اینجا آلفرد می گوید: آها پس با لامبورگینی می ری. چقدرم که توی دید نیست.

ولی در اینجا نکته بامزه ای نهفته است. ماشین بروس یک لامبورگینی مورسیه لاگو است و اشاره ریزی به بتمن دارد. کسانی که از اسپانیایی سر در می آورند می دانند که مورسیه لاگو (Murciélago) به اسپانیایی می شود خفاش که یعنی بروس وین در روز روشن سوار بر یک نوع بت موبیل در خیابان ها حرکت می نموده.

8. جوکر یک سناتور آمریکایی واقعی و یکی از طرفداران پروپاقرص بتمن را تهدید می نماید

وقتی جوکر به مهمانی جمع آوری یاری اقتصادی برای هاروی دنت می آید و همه چیز را به هم می ریزد، مردی از میان جمع به شکلی غیرمنتظره جلو او می ایستد و می گوید: ما از اراذل و اوباش نمی ترسیم شجاعتی که برایش گران تمام می شود و جوکر با چاقوی معروفش سراغش می رود. ولی خیلی زود ریچل پا پیش می گذارد و او را از مرگ نجات می دهد.

آن دسته از طرفداران بتمن که چشمان تیزی دارند احتمالا متوجه شده اند که این مرد، یکی از سناتورهای حزب دموکرات آمریکا یعنی سناتور پاتریک لیهی اهل ورمونت است. کسی که در دومین استیضاح دونالد ترامپ در اوایل سال 2021 حضور داشت. لیهی حالا در دولت بایدن فعالیت می نماید و سومین مقام برتر بعد از رئیس جمهور به شمار میرود (رئیس موقت سنای ایالات متحده آمریکا).

خارج از جهانی سیاست البته، لیهی یکی از طرفداران سرسخت بتمن است که به جز شوالیه تاریکی هم در بتمن برای همواره (Batman Forever) محصول 1995 حضور کوتاهی داشته و هم در بتمن و رابین (Batman and Robin) محصول سال 1997. در شوالیه تاریکی و شوالیه تاریکی برمی خیزد نقش یکی از اعضای هیأت مدیره شرکت وین را بازی می کرد (که حضورش در مهمانی جمع آوری یاری اقتصادی برای هاروی دنت را توجیه می نماید). در بتمن در برابر سوپرمن (Batman v. Superman) محصول سال 2016 هم نقش سناتوری را ایفا می کرد که در جلسه سوپرمن و اعضای سنا حضور داشت.

لیهی مبالغی را که از حضور در فیلم های بتمن گردآوری کرد به کتابخانه هابارد در ورمونت اهدا نموده، کتابخانه ای که او در آنجا اولین بار کمیک های بتمن را خواند. او حتی سال 1996 و وقتی با دی سی همکاری می کرد تا داستانی درباره خطرات مین بنویسند، از بتمن استفاده کرد تا طرح ممنوعیت صادرات مین را تصویب نمایند.

9. جوکر نام خودش را از روی دختر هیث لجر برداشت

جوکر هویتی مخفی دارد و هیچ کس دقیقا نمی داند در گذشته چه کسی بوده، برای همین مردم مدام راجع به او حدس و برآورد های گوناگونی مطرح می نمایند و در طول شوالیه تاریکی یکی از سؤال های مهمی که فکر همه را به خودش مشغول نموده همین است. جوکر برای قربانیانش داستان های متفاوتی درباره شکل گیری زخم های دور لبش تعریف می نماید. پلیس درباره نام و رسم واقعی او هیچ اطلاعاتی در دسترس ندارد و از گذشته و زندگی او هم چیزی پیدا نمی نمایند. همین ابهام باعث شده تا طرفداران حدس های زیادی درباره جوکر و گذشته اش داشته باشند. بعضی طرفداران از جمله پتون ازوالت کمدین، حدس زده اند که جوکر احتمالا از نیروهای اطلاعاتی ارتش بوده که شرح می دهد چرا در کار با سلاح های سنگین تبحر دارد یا اینکه چطور طی بازپرسی ها کم نمی آورد و با فکر بازجوهایش بازی می نماید.

صرف نظر از اینکه واقعیت چیست، جوکر در جایی از داستان به نامش اشاره ای می نماید، نامی که به دختر هیث لجر بازیگر فقید نقش جوکر نزدیک است. در صحنه معروف بیمارستان، جایی که جوکر لباس و ظاهر پرستارها را به خودش گرفته تا با هاروی دنت در بستر بیماری حرف بزند، می توانید نامی که روی لباسش حک شده ببینید؛ ماتیلدا. ماتیلدا نام دختر هیث لجر و میشل ویلیامز است و زمان فیلم برداری شوالیه تاریکی تنها 2 سال داشته. امروز ماتیلدا رُز لجر پانزده ساله است و شباهت های زیادی به پدر فقیدش دارد.

10. در یکی از صحنه های معروف جوکر، شمایل یک لبخند پنهان شده

جوکر حس شوخ طبعی بیمارگونه ای دارد و این را از روش های متنوعی نشان می دهد. لباس ارغوانی مقرون به صرفه قیمتی را با پول دزدی می خرد که تبدیل به لباس معرفش می شود. یک S قرمز و عظیم روی بدنه ماشینی که سوارش شده می کشد تا جمله خنده برترین درمان است (Laughter is the Best Medicine) را به کشتار برترین درمان است (Slaughter is the Best Medicine) تبدیل کند. ولی یکی از این موارد خیلی اتفاقی و بدون اراده خودش شکل می گیرد.

در صحنه تعقیب وگریز شوالیه تاریکی و جایی که جوکر می خواهد هاروی دنت را بکشد، این دلقک دیوانه یکی از زیردست هایش را که کشته شده از پشت کامیونی هل می دهد تا خودش پشت فرمان بنشیند. وقتی نمایی از شیشه جلوی کامیون می بینیم، سوراخ های گلوله روی شیشه طرحی از یک چهره خندان شکل داده اند که اگر کمی دقت کنید پیداست. از آن نکته های گذرا و ریزی است که احتمالا از دست خیلی ها در رفته، ولی وقتی نگاهش می کنید معین است.

11. شوالیه تاریکی از فیلم مخمصه (Heat) هم الهام گرفته

درست است که شهر گاتهام در بتمن شروع می نماید از اتمسفر و حال وهوای بلید رانر ریدلی اسکات الهام گرفته بود، ولی کریستوفر نولان در ساخت شوالیه تاریکی از منبع متفاوتی تأثیر گرفت، درام جنایی و تماشایی مایکل مان یعنی مخمصه که سال 1996 لس آنجلس را به برترین شکل ممکن تصویر نموده بود.

نولان که می خواست داستانی حماسی در بستر گاتهام روایت کند، پیش از فیلم برداری، فیلم مخمصه را برای عوامل به نمایش گذاشت تا به همه نشان دهد که چطور می توان در محدوده یک شهر، جهانی عظیم پر از شخصیت های متنوع خلق کرد، شخصیت هایی که هرکدام سفر احساسی خودش را تجربه می کرد و داستان خودش را داشت. نتیجه این دیدگاه و رویکرد فیلمی شد که در آن داستان از نقطه نظر چندین شخصیت روایت می شد و به جز بروس وین، ماجراهای گوردون و هاروی دنت و شهرواندان و زندانیان را هم می دیدیم. نولان بعلاوه با استفاده از دوربین های آی مکس که می توانست ساختمان های عریض و طویل گاتهام را تماما در قاب جای دهد، اشل و ابعاد جهانیش را گسترده تر کرد و به این طریق به ما نشان داد که جوکر با نابودی یک شهر، انگار دارد یک جهان عظیم را به نابودی می کشاند.

12. زندانی که در شوالیه تاریکی برمی خیزد می بینیم همان گودال لازاروس است

نولان با سه گانه شوالیه تاریکی سعی کرد به اسطوره های جهان بتمن ماهیتی زمینی و ملموس ببخشد که به زندگی واقعی ما نزدیک تر بود. ولی با این حال طرفداران می توانستند ارجاع های مجذوب کنندهی را در فیلم ببینند که اشاره به عناصر فانتزی و فراطبیعی جهانی بتمن داشت. برای مثال زندانی که بین در قسمت سوم بروس وین را در آن می اندازد ماجرای جالبی دارد. این زندان که با افکاری سادیستی طراحی شده و زندانیانش را با امید به رهایی شکنجه می دهد، شباهت زیادی به گودال لازاروس دارد که در کمیک ها دیده ایم. گودالی با خاصیت جادویی.

در بسیاری از کمیک ها و انیمیشن های بتمن دیده ایم که گودال لازاروس مخزنی است که درونش با مایعی پر شده و رأس الغول با ورود به آن بدنش را بهبود می بخشد و همواره جوان می ماند. ورود به گودال لازاروس ریسک دیوانه شدن هم دارد، ولی رأس الغول به این طریق توانسته عمر جاویدان داشته باشد.

البته که اگر چنین گودالی را در فیلم نولان می دیدیم کاملا بیرون از جهان او می ایستاد و ربطی به مدل واقع گرایانه او نداشت. ولی این زندان به شکل استعاری همان نقش گودال لازاروس را برای بروس ایفا می نماید. بروس وین که بعد از مبارزه نفس گیرش با بین کمرش شکسته، بعد از ورود به این گودال کم کم خودش را بازیابی می نماید و هم جسمی و هم روحی بهبود می یابد و دوباره به جهان برمی شود. گویی وارد گودال لازاروس شده و بدن و روانش را ترمیم داده و حالا برای مبارزه ای دیگر آماده است.

13. تمام شخصیت های شرور هویت پنهان دارند

بروس وین خودش را به نام یک میلیاردر بیخیال و دخترباز جا می زند تا کسی شک نکند او واقعا بتمن است، ولی او تنها شخصیت در سه گانه شوالیه تاریکی نیست که هویت واقعیش را از دیگران پنهان نموده. تمام آدم بدهای داستان در این مجموعه فیلم در مقطعی تظاهر نموده اند که شخصیت دیگری هستند.

رأس الغول شخص دیگری را به جای خودش می گذارد تا توجه ها سمت او نیاید و آن فرد را به نام رهبر انجمن سایه ها معرفی می نماید. او در دیدار با بروس خودش را هنری دوکارد معرفی می نماید و بروس تا قبل از فصل خاتمهی فیلم به هویت واقعی او پی نمی برد. اسکرکرو/مترسک (کیلین مورفی) از هویت عمومیش با نام دکتر جاناتان کرین استفاده می نماید تا به جنایتکاران دسترسی داشته باشد و آن ها را به آسایشگاه آرکام ببرد. جوکر در ابتدای فیلم دوم خودش را به نام یکی از زیردستانش جا زده و در سرقت بانک شرکت می نماید و بعدها هم لباس مأموران پلیس و پرستارها را می پوشد. کت وومن (ان هاتاوی) خودش را یکی از خدمتکاران عمارت وین جا می زند تا به بروس وین دستبرد بزند. بین (تام هاردی) کاری می نماید تا مأمورین سیا فکر نمایند او یکی از زندانی هایشان است و میراندا تیت (ماریون کوتیار) هم تا لحظات خاتمهی فیلم سوم هویت واقعی اش را که تالیا الغول است برملا نمی نماید.

حتی هاروی دنت (آرون اکهارت) بعد از اینکه نیمی از صورتش می سوزد و به قعر جنون سقوط می نماید و عده ای را به قتل می رساند، به لطف فداکاری بتمن و جیم گوردون بعد از مرگش همچنان به نام شوالیه سفید گاتهام شناخته شد و نگذاشتند کسی از جنایاتش بو ببرد. هویت های پنهان و شخصیت های دوگانه از مضامین مهم و کلیدی سه گانه شوالیه تاریکی است که گریبان شخصیت های متعددی را گرفته.

14. لوگوی دی سی در بعضی نماها دیده می شود

فیلم های بتمن به خاطر وجود سمبل خفاش در جاهای گوناگون معروف شده و طرفداران عادت نموده اند که در نماهای متفاوت فیلم ها در پی نشان و سمبل خفاش بگردند. حالا یا روی لباس بتمن یا روی چرخ های ماشینش. اما در شوالیه تاریکی برمی خیزد خود شرکت دی سی پیروز شده لوگویش را در فیلم بگنجاند.

در صحنه ای که گوردون نقشه می کشد تا بمب هسته ای تحت اختیار بین را از کار بیندازند، مأمورین پلیس بی سیم هایی دستشان گرفته اند که آرم و لوگوی قدیمی دی سی رویشان به چشم می خورد. تماشا و پیدا کردنشان سخت است، ولی طرفداران توانستند متوجه اش شوند و آن را به نام ادای دین مجذوب کنندهی بدانند که فیلم های شوالیه تاریکی به کمیک های دی سی داشته اند.

منبع: Looper

منبع: دیجیکالا مگ

به "14 نکته جالب در سه گانه شوالیه تاریکی که احتمالا متوجه نشده اید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 نکته جالب در سه گانه شوالیه تاریکی که احتمالا متوجه نشده اید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید