25 مولکول تازه با کاربرد دارودرمانی در کشور فراوری شد

به گزارش وبلاگ بهسا به نقل از معاونت علمی و فناوری،دستیابی به توانمندی در فراوری داروهای پیشرفته در هر کشور یکی از پایه های قدرت محسوب می گردد. قدرتی که صنعت سلامت و پزشکی را رونق می دهد. ایران هم در سال های اخیر با تکیه به فناوری و نوآوری علاوه بر افزایش قابل توجه محصولات ایران ساخت این حوزه و خودکفایی دارویی توانسته به رقمی بیش از 60 میلیون دلار صادرات در سال دست یابد.

25 مولکول تازه با کاربرد دارودرمانی در کشور فراوری شد

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با انجام اقداماتی درصدد ایجاد همگرایی میان دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری با صنایع داروسازی است تا فراوری داروهای پیشرفته در کشور سرعت گیرد. حوزه ای که در آن به توان و تخصص نیروی کارآمد و خلاق احتیاج است تا پیشرفت ها در آن بیشتر گردد.

ستاد زیست فناوری با این اقدام در نظر دارد از تمام ظرفیت های موجود در کشور برای فراوری مولکول های نو که پر هزینه هستند استفاده کند. البته در حال حاضر فراوری مولکول های نوین دارویی برای بیماری های صعب العلاج با لاعلاج افزایش پیدا نموده است. تا کنون بیش از 25 مولکول نو با کاربرد دارو درمانی در کشور فراوری شده است.

از سویی این افزایش ارتباط و تعامل فعالان جهت دستیابی به بازارهای جهانی را برای محصولات ایران ساخت هموار می نماید.

یکی از اقدامات برای توسعه فعالیت های فناورانه در این حوزه توسعه شتابدهنده ها بوده است. در حال حاضر 10 شتابدهنده دارویی فعال هستند که می توان به پرسیس ژن اشاره نمود. فراوری مولکول های ضد سرطان و مواد موثره دارویی از حوزه های فعالیت آنها است.

از سویی ستاد توسعه زیرساخت های ماشین آلات، فراوری مولکول های نیمه سنتزی و پروبیوتیک ها و ارتباط با فعالان گیاهان دارویی را هم مد نظر قرار داده است تا با همگرایی میان حوزه های مختلف ارتقا این حوزه سرعت بیشتری داشته باشد و با ایجاد تعامل میان رشته ای شاهد رونق فعالیت های فناورانه باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "25 مولکول تازه با کاربرد دارودرمانی در کشور فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 مولکول تازه با کاربرد دارودرمانی در کشور فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید