6 بازیگر جیمز باند و علت خداحافظی هر کدام با نقش مأمور 007

به گزارش وبلاگ بهسا، دوران جیمز باند دنیل کریگ انتها به خاتمه رسید و زمانی برای مردن نیست (No Time to Die) بعد از تأخیرهای فراوان اکران شد و فصل خاتمهی مأمور 007 با حضور این بازیگر رقم خورد. این پنجمین جیمز باند دنیل کریگ به حساب می آمد و او به خاطر همین تأخیرهای چندباره، از بقیه بازیگرهای جیمز باند زمان طولانی تری را صرف بازی در نقش مأمور 007 کرد.

6 بازیگر جیمز باند و علت خداحافظی هر کدام با نقش مأمور 007

حالا که قرار است بازیگر نو جیمز باند معرفی گردد، بد نیست نگاهی بیندازیم به مسیری که این ابرجاسوس دنیای تفریح تا به حال طی نموده و دلایلی را که هر کدام از بازیگرها از مجموعه جدا شدند برشماریم.

1. شان کانری - خستگی و تکراری شدن نقش

اولین و (از نظر برخی ها) برترین جیمز باند سینما در مرحله اول خداحافظیِ کاملی نداشت، چون دو مرتبه دیگر هم به این نقش بازگشت.

شان کانری بعد از اینکه در پنج فیلم نقش مأمور 007 را بازی کرد، با تنها دو بار زندگی می کنی (You Only Live Twice) به خاطر فشار وحشتناک این نقش، از دنیای جیمز باند خداحافظی کرد. از نظر کانری، بازی در فیلم های جیمز باند مثل زندگی در تنگ ماهی قرمز بود. او در این باره گفت: یکی از دلایل جدایی من از نقش جیمز باند همین بود. بعلاوه دیگر زیاد از حد در قامت او ظاهر شده بودم و همه جا مرا به نام جیمز باند می شناختند. فرآیند خسته نماینده و کسل نماینده ای شده بود.

با این حال، شان کانری بعد از گذشت یک فیلم دوباره کت وشلوار جیمز باند را به تن کرد و در فیلم الماس ها همیشگی اند (Diamonds Are Forever) محصول سال 1971 ظاهر شد. در آن موقع می گفتند شرط بازگشت شان کانری، تغییراتی بود که در قراردادش دادند: استودیو United Artists قبول کرد که تهیه نمایندگی دو فیلم به انتخاب کانری را بر عهده بگیرد.

الماس ها همیشگی اند قرار بود آخرین حضور شان کانری در نقش جیمز باند باشد و خودش هم گفت که بعد از این فیلم امکان ندارد دوباره نقش باند را ایفا نماید. حتی در جایی گفت: همواره از این جیمز باند لعنتی متنفر بوده ام. دلم می خواهد با دستان خودم بکشمش.

شان کانری بعد از الماس ها همیشگی اند دیگر در هیچ کدام از فیلم های جیمز باند رسمی بازی نکرد، اما سال 1983 و با فیلم دیگر هرگز نگو هرگز (Never Say Never Again) که نسخه بازسازی شده و غیررسمی گلوله آتشین (Thunderball) بود و جزئی از مجموعه اصلی به حساب نمی آمد، بار دیگر در نقش جیمز باند ظاهر شد.

2. جرج لازنبی - توصیه بد

در آن مقطع کوتاهی که شان کانری از جیمز باند جدا شد (بین تنها دوبار زندگی می کنی و الماس ها همیشگی اند)، نقش مأمور 007 در فیلم در خدمت سرویس مخفی ملکه (On Her Majestys Secret Service) به مردی استرالیایی به نام جرج لازنبی رسید که اولین تجربه بازیگری خود را از سر می گذراند.

جرج لازنبی یکی از جنجال برانگیزترین بازیگرهای جیمز باند تاریخ سینما در یکی از جنجال برانگیزترین فیلم های جیمز باند بود. بعد از بازی در این فیلم، قرار بود برای 6 جیمز باند دیگر هم قرارداد امضا کند که مدیر برنامه هایش مانعش شد و او بعدها ادعا کرد که به خاطر همین قضیه، مدت ها در فهرست سیاه هالیوود نهاده شد و کسی به او نقشی نداد. اما برخی شنیده ها حاکی از این بودند که عوامل سازنده در خدمت سرویس مخفی ملکه با او سر صحنه به مشکل برمی خوردند و مسائل زیادی به وجود می آورد، چیزی که لازنبی آن را رد می نماید.

لازنبی سال 2017 درباره ماجراهای جیمز باند گفت: به من گفتند دوران جیمز باند دیگر به سر رسیده. این نقش مال شان کانری بود و اتمسفر و حس وحال دهه 60 هم دیگر به این مدل فیلم ها نمی خورد. مدام می گفتند الان دوره و زمانه هیپی ها و عشق وحال آن هاست، و من هم باورم شد و بیخیال جیمز باند شدم. بعلاوه به من گفتند یک بنده خدایی هست به نام کلینت ایست وود که در ایتالیا فیلم بازی می نماید و ماهی 500 هزار دلار عایدی دارد. به من گفتند که تو هم می توانی چنین کاری کنی. برای همین فکر نمی کردم با رد کردن نقش جیمز باند، قرار است میلیون ها دلار پول از دست بدهم.

مأمور 007 تا امروز شناخته شده ترین نقشی است که لازنبی بازی نموده و احتمالا به خاطر توصیه های غلطی که آن سال ها شنید حسابی حسرت می خورد.

3. راجر مور - سن و سال

راجر مور در طول هفت فیلم جیمز باندی که بازی کرد، تبدیل به پیرترین بازیگر مأمور 007 شد و زمان آخرین جیمز باندش یعنی نمایی به یک قتل (A View to a Kill) 58 سال داشت.

به نظر می رسد همین سن وسال علت اصلی جدایی راجر مور از مجموعه بوده، اما به گفته خودش او در همان سن هم می توانست از پس کارهای فیزیکی سنگین بر بیاید. راجر مور در مصاحبه ای که سال 2014 داشت گفت: جدایی من به خاطر ناتوانی فیزیکی نبود چون هنوز هم می توانستم روزی دو ساعت تنیس بازی کنم و هر روز صبح یک ساعت ورزش کنم. از نظر فیزیکی وضعم خوب بود ولی چهره ام، چهره ام داشت پیری را نشان می داد. به حدی که بازیگران زن فیلم شبیه نوه های من می شدند و این قضیه آزاردهنده بود.

راجر مور در آخرین مصاحبه قبل از مرگش هم درباره این قضیه صحبت کرد و گفت بعد از نمایی به یک قتل، به نظرش رسیده بود که ظاهرش زیادی مسن است و اگر با این شکل و قیافه با دختر های بیست و خرده ای ساله وقت بگذراند، صورت خوشی نخواهد داشت و حس ناجوری می دهد.

4. تیموتی دالتون - مسائل حقوقی

تیموتی دالتون پیش از اینکه نقش جیمز باند را قبول کند، نگران بود که اگر برای چندین سال در یک نقش گیر بیفتد و آن را بارها و بارها تکرار کند، از آن خسته گردد. با این حال علت جدایی او از نقش مأمور 007 چیز دیگری بود و به خاطر مسأله ای که کاملا از اختیارش خارج بود مجبور به خداحافظی شد.

تیموتی دالتون سال 1990 برای بازی در سومین فیلم کاملا آماده بود، تا اینکه مسائل حقوقی بین MGM و Eon Productions پیش آمد و فراوری فیلم را عقب انداخت. دالتون در این باره گفت: به خاطر همین جریان حقوقی، قرارداد من فسخ شد.

وقتی سال 1994 این مسائل رفع شد، راه برای بازگشت تیموتی دالتون باز بود، اما دالتون تصمیم گرفت که فقط در یک فیلم دیگر بازی کند. دالتون با یادآوری آن موقع می گوید: آلبرت بروکولی، تهیه نماینده فیلم خیلی صریح گفت ببین تیم، نمی گردد فقط یک فیلم دیگر بازی کنی. هیچ راهی ندارد. بعد از وقفه پنج ساله ای که رخ داده، نمی گردد یک فیلم بازی کنی و بروی پی کارت. باید برای چهار یا پنج فیلم آماده باشی. من هم با خودم فکر کردم اوه نه. این شکلی که بقیه عمرم را صرف بازی در نقش جیمز باند می کنم برای همین محترمانه درخواستشان را رد کردم.

5. پیرس برازنان - به تصمیم خودش نبود

به نظر می رسد پیرس برازنان تنها بازیگری بود که به خواست و اراده خودش از دنیای جیمز باند جدا نشد. با اینکه روزی دیگر بمیر (Die Another Day) بازخوردهای منفی بسیاری از منتقدان دریافت کرد، زمان خودش پرفروش ترین فیلم این مجموعه به حساب می آمد. برای همین خیلی ها انتظار داشتند او برای پنجمین بار هم نقش مأمور 007 را بازی کند و خودش هم ابراز تمایل نموده بود.

طبق گفته های کتاب نوعی قهرمان: داستان شگفت انگیز فیلم های جیمز باند (Some Kind of Hero: The Remarkable Story of the James Bond Films)، مذاکرات برای فیلم پنجم خوب پیش نرفت و برازنان به خواسته هایش نرسید. برازنان مشغول بازی در پس از غروب (After the Sunset) بود که به او خبر رسید مذاکرات برای جیمز باند بعدی متوقف شده و تهیه نماینده ها اطمینان ندارند که در آینده می خواهند چه تصمیمی بگیرند.

باربارا بروکولی و مایکل ویلسون پشت خط بودند و می گفتند خیلی متأسفیم. تو جیمز باند فوق العاده ای بودی. واقعا از تو ممنونیم. من هم گفتم خیلی ممنون از شما. خداحافظ. بعد تمام شد. عمیقا بهت زده بودم و درک نمی کردم که چرا به این شکل همه چیز به پایان رسید.

6. دنیل کریگ - به تصمیم خودش بود

تا مدتی همه فکر می کردیم اسپکتر (Spectre) آخرین حضور دنیل کریگ در نقش جیمز باند است، اما بعد تعیین شد که او یک فیلم دیگر هم در چنته دارد. بعد از صحبت های جنجالی کریگ درباره باند و اینکه گفته بود حاضر است رگش را بزند تا اینکه یک باند دیگر بازی کند، خیلی ها نسبت به آینده حضور او شک داشتند. تا اینکه آگوست سال 2017 پایان تأیید شد که دنیل کریگ برای آخرین بار قرار است نقش مأمور 007 را بازی کند و فیلم دیگری در راه است.

کمتر کسی فکر می کرد که چهار سال باید برای تماشای آخرین جیمز باند دنیل کریگ صبر کنیم. اما زمانی برای مردن نیست پایان و دو سال بعد از تاریخ اکران اصلی اش به نمایش در آمد و طرفداران پیروز شدند با دنیل کریگ خداحافظی نمایند.

دنیل کریگ به خواست و اراده خودش از دنیای این ابرجاسوس محبوب خداحافظی کرد و در جایی هم شرح داد که به این خاطر بازگشت که می خواست داستانش را به پایان برساند و تکمیل کند: همواره ایده ای پنهانی درباره کل این داستان در ذهنم داشتم و می دانستم در سرانجام قرار است به کجا برسد. و اسپکتر آن پایانی که می خواستم نبود. ولی حالا و با زمانی برای مردن نیست، حس می کنم به آن پایانی که دلم می خواست رسیدم. البته اگر با اسپکتر هم تمام می شد مسئله ای نبود و همه به زندگی مان ادامه می دادیم. ولی یک جورهایی حس می کردم باید قصه را به پایان اصلی خودش برسانیم. اگر با اسپکتر تمامش می کردم، همواره چیزی پس ذهنم آزارم می داد و مدام با خودم می گفتم ای کاش یکی دیگر هم بازی می کردم.

منبع: digitalspy

منبع: دیجیکالا مگ

به "6 بازیگر جیمز باند و علت خداحافظی هر کدام با نقش مأمور 007" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 بازیگر جیمز باند و علت خداحافظی هر کدام با نقش مأمور 007"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید