7 فایده ورزش در آب

به گزارش وبلاگ بهسا، وقتی در آب هستید وزن بدن خود را در حدود 90 درصد سبک تر از زمانی که در خشکی هستید احساس می کنید. این به آن معنی است که وقتی در آب ورزش می کنید، فشاری بسیار کمتر به بدن وارد می گردد.

7 فایده ورزش در آب

ورزش در آب علاوه بر اثرات فیزیکی مثبتی که دارد، برای فکر مان هم مانند دارویی آرامش بخش عمل می نماید.

در ادامه به 7 فایده ورزش در آب می پردازیم:

1- کاهش وزن

ورزش در آب باعث کاهش وزن سریع می گردد. در ورزش های آبی قلب و ماهیچه ها، هر دو درگیر هستند و این به معنی داشتن یک ورزش کامل است. بسته به وزن و شدت ورزشی که انجام می دهید، در هر 30 تا 60 دقیقه ورزش در آب، حدود 300 تا 500 کالری می سوزانید.

2- تقویت مفصل ها

در ورزش های آبی فشار کمتری به بدن وارد می آید، که این برای بهبود سلامت و تقویت مفاصل مفید است. این خاصیت آب که بدن ما را در خود معلق نگه می دارد، باعث می گردد فشار کمتری به مفاصل وارد گردد. بعلاوه باعث کاهش درد و فرسودگی در مفاصل می گردد. این نوع ورزش بعلاوه برای افرادی که مبتلا به ورم مفاصل هستند بسیار عالی است.

3- افزایش تحرک و انعطاف پذیری بدن

هنگامی که روی زمین ورزش می کنیم، حرکات بدن محدود هستند، چرا که جاذبه و ترس از افتادن به ما اجازه حرکات نرم و با انعطاف بیشتر را نمی دهند. اما هنگامی که در آب قرار داریم و بدن در آن معلق است، مفاصل انعطاف پذیری بیشتری پیدا می نمایند و تحرک شان بیشتر می گردد. آب گرم برای افزایش انعطاف پذیری بدن بهتر است، چرا که ماهیچه ها را نرم نگه می دارد. انعطاف پذیری یکی از موارد مهم در ورزش کردن و انعطاف پذیری کم، می تواند حرکات ما را محدود کند و بالانس و هماهنگی ما را از بین ببرد.

4- کاهش فشار خون

در هنگام ورزش در آب، مقاومت آب باعث گردش بهتر خون در بدن می گردد و این به نوبه خود فشار خون را کاهش می دهد و در زمان طولانی ضربان قلب را هم کاهش می دهد. به علاوه ورزش در آب راهی عالی برای افزایش قدرت قلب است.

5- افزایش قدرت ماهیچه ها

آب به طور دائم در حرکت است و هر لحظه جهت حرکتش را تغییر می دهد، به همین علت ورزش در آب استقامت و نیروی بیشتری در مقایسه با ورزش در خشکی می برد، چرا که علاوه بر نیرویی که برای انجام حرکات ورزشی می گذارید، نیروی اضافه ای هم برای مقابله با جریان آب و حفظ تعادل تان لازم دارید. در هنگام ورزش در آب ماهیچه ها به راستی درگیر می شوند و یک ورزش حسابی می نمایند، چرا که باید در مقابل جریان آب هم مقاومت نمایند. این مسئله بعلاوه به انعطاف پذیری و چالاکی بیشتر ماهیچه ها یاری می نماید.

6- کاهش استرس

انجام هر گونه ورزشی در آب، باعث کاهش استرس و تشویش فکر می گردد. حتی نگاه کردن به موج های دریا و یا انجام حرکات ورزشی در کنار استخر هم می تواند به آرام شدن انسان یاری کند. بودن درون آب می تواند به آرامش بیشتر فکر و جسم انسان بیانجامد. چه تاییدی بهتر از این که از صدای آب برای انجام مدیتیشن استفاده می گردد! بعلاوه این نوع ورزش باعث اکسیژن رسانی بهتر به ماهیچه ها می گردد و تنفس را تنظیم می نماید.

7- احتیاج به تجهیزات اضافه نیست

ورزش در آب بدون استفاده از تجهیزات اضافه هم می تواند انجام گردد. مقاومت آب و نیرویی که بر کمر و سینه وارد می نماید، خود مانند استفاده از وزنه های بدنسازی می ماند. این مقاومت و نیرو باعث افزایش شدت ورزش شما می شوند و باعث می گردد نیروی بیشتری به ماهچیه ها وارد آید. ورزش های آبی که بدون وزنه انجام می شوند، برای افراد مبتلا به درد مفاصل، ورم مفاصل و افرادی که به هر نحوی دچار آسیب شده اند، بسیار مفیدند.

منبع: فوت و فن / top10homeremedies.com

به "7 فایده ورزش در آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 فایده ورزش در آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید