8 نکته مهم برای خرید صندل مردانه که باید در نظر بگیرید

به گزارش وبلاگ بهسا، کهن ­ترین کفش یا صندل شناخته شده، جایگاه ده هزارساله است که از یک منطقه­ بیابانی درشرق اورگان به دست آمده است. دیگر آثار کشف شده شامل کفش ­هایی هشت هزار ساله، یافته شده از غاری در میزوری و قسمت­ هایی از کفش­ های به دست آمده در دانمارک است که قریب به چهار هزار سال قدمت دارند. با این حال، قدمت بیست و پنج هزار ساله لباس ­ها نشان می­ دهد که احتمالاً کفش قدیمی تر از آنچه که در حال حاضر شناخته شده است، باشد.

8 نکته مهم برای خرید صندل مردانه که باید در نظر بگیرید

صندل در اصل واژه­ای یونانی بوده است و به معنای یک پاافزار سبک و روباز است که با یک بند در قسمت پشت پا و یا بندهایی بین انگشتان پا، بسته می­ گردد. اولین صندل­ ها در تاریخ مثل همه­ پوشش­ های دیگر، از برگ و گیاهان و بعدا از چوب و چرم و طناب، ساخته شده بود. در ابتدای ساخت، صندل­ ها فقط به وسیله دسته­ ای از مردم جامعه شامل بازیگران کمدی، فیلسوف­ ها و ماهیگیران (به علت سهولت در خروج ­آب از کفش) پوشیده می­ شد. صندل مردانه و زنانه، از قدیمی­ ترین کفش­ هایی هستند که زنان و مردان در طول تاریخ استفاده نموده اند.

در این مقاله از مجله وبلاگ بهسا در نظر داریم تا هدف از خلق صندل مردانه و زنانه را بیان کنیم و در سرانجام به چند فاکتور کلیدی اشاره کنیم که زمان خرید صندل، باید به آن ها دقت کنید.

هدف از روی کار آمدن صندل مردانه چه بود؟

یکی از پرکاربردترین آیتم­ ها در استایل­ های تابستانی برای آقایان، صندل­ ها و کفش­ های جلو باز یا پشت باز هستند. در واقع بهتر است بگوییم، آیتم پرکاربردی که مردان و پسران، سخت و دیر به پوشیدن آن فکر می نمایند و با ترس و لرز تصمیم می­ گیرند این مدل کفش ­ها را برای استایلشان انتخاب نمایند. استایل کردن صندل­ ها و رعایت تناسب با شلوار و لباس های مختلف، وقت زیادی می­ برد و خیلی هم ساده نیست. در حقیقت بیشتر از آنکه ظاهر آن ها افراد را جذب کند، راحتی و خنکی صندل­ ها، عدم تعریق پا در آن ها، تنفس راحت پاها، بوی بد نگرفتن و راحتی برای سفر در فصل گرم، از عوامل تاثیرگذار در محبوب بودن صندل مردانه و زنانه است.

کسانی که محل زندگی­شان در نواحی گرم است، تمایل زیادی به پوشیدن آن ها دارند. در مجموع هر مردی علاوه بر داشتن یک جفت کفش کتانی معمولی، برای موقعیت­ های متفاوت به انواع کفش های دیگر هم در کمد خود احتیاج دارد مثل، یک جفت چکمه مجذوب کننده، یک جفت کفش رسمی و یک جفت صندل راحتی. با این حال، با افزایش انواع گوناگون و مدل­ های متنوع صندل­ های موجود در بازار، امکان زیادی برای اشتباه در استایل کردن وجود دارد. کافی است فقط یک حرکت نادرست انجام دهید تا در نهایت مثل یک جهانگرد آلمانی گمشده در راه دیزنی لند، به نظر برسید.

  • راهنمای پوشیدن شلوارک در سفرهای تابستانی برای آقایان

1. جنس و فاکتورهای معین نماینده­ قیمت صندل مردانه

صندل مردانه در جنس ­های مختلف ساخته و فراوری می­ گردد. هرچه جنس استفاده شده مرغوب­ تر باشد، این آیتم ها گران ­تر خواهند بود. البته طراحی­ های خاص و دوخت های مرتب و شکیل، بر بالا بودن قیمت این محصولات تاثیرگذار هستند. این روزها چرم­ های طبیعی و صندل­ های اسپرت طراحی شده متناسب با ارگونومی سالم بدن و کف پا، از جمله گران­ ترین صندل­ های موجود در بازار ایران هستند.

دوام، شیک بودن، متناسب بودن با مد روز، سالم بودن و رنگ ندادن به پوست، همگی از عواملی­ هستند که در قیمت این فراوریات معین نماینده ­اند. صندل­ مردانه چرمی اغلب مورد پسند آقایان با سن بالاتر و البته رسمی ­تر قرار می گیرند و انواع اسپرت، بیشتر مورد استفاده­ جوان­ ترها است؛ هر چند نمی­ توان محدودیت یا مرزبندی خاصی برای استفاده از این پوشش قائل شد.

برای انتخاب و خرید یک جفت صندل تابستانی مناسب، باید ویژگی­ هایی را مد نظر داشته باشید مانند راحتی، وزن سبک، کفی منعطف و نرم، جنس با کیفیت و مرغوب و زیره ­ی مناسب به طوری که هم پای شما در صندل احساس آزادی و راحتی داشته باشد و هم با توجه به این ویژگی ها، از آسیب به پاها در هنگام پوشیدن و راه رفتن با صندل جلوگیری کنید.

2. صندل­ های پشت باز را انتخاب کنیم یا بسته؟

در واقع صندل­ ها دو نوع هستند، دسته ­ای که در قسمت پشت و دور مچ پا بسته می­ شوند و دسته­ ای که پشتشان کاملا باز است و بندی در ناحیه­ پشت پا ندارند. صندل­ هایی که با بندی دور پا بسته می ­شوند، انواع کشی، چسبی و سگک کمربندی دارند که آقایان بنا بر سلیقه­ و ترجیح شخصی می ­توانند نوع موردپسند خود را انتخاب نمایند. دسته­ دوم به این علت که پا در آن ها فیکس می ­گردد برای پیاده روی و دویدن، مناسب­ تر هستند.

بر اساس احتیاج بازار و تقاضایی که برای کفش­ ها و صندل­ های تابستانی راحت و در عین حال سالم ایجاد شد، در سال­ های اخیر شرکت­ های بزرگ و مطرح، صندل­ هایی را فراوری و روانه­ بازار کردند که از نوع اسپرت و دارای چسب­ هایی هستند که پای فرد کاملا در آن­ ها محافظت می­ گردد و طراحی این صندل­ ها به گونه ­ای است که چسب­ ها هم در قسمت دورمچ پا بسته می­ شوند و هم در قسمت روی پا قابل تنظیم هستند و این موضوع باعث محافظت از کل حجم و جهات پا می گردد. بعلاوه این محصولات، زیره­ مناسب و سالم و متناسب با ارگونومی بدن دارند که باعث شده است برای پیاده روی، ورزش و کوهنوردی مناسب و ایمن باشند. این فرم فراوریات در پیاده روی های طولانی مدت، باعث کمر درد و زانو درد نمی ­شوند و در کوهنوردی، از سر خوردن و خستگی پا جلوگیری می­ نمایند؛ بنابراین برای سفرهای تابستانی که معمولا با فعالیت زیاد و راه رفتن و قدم زدن در طبیعت، جنگل و ساحل همراه هستند، گزینه­ های درست و هوشمندانه­ ای برای پوشیدن به نظر می ­رسند.

  • 10 مدل کفش مردانه که این تابستان لازم دارید!

3. صندل انگشتی، بندی یا رسمی؟

صندل­ های انگشتی یا بندی، معمولا یادآور ساحل و تابستان و هوای گرم هستند. بهتر است این نوع را با شلوارک ست کنید و حواستان باشد هرگز با صندل­ های انگشتی، جوراب نپوشید. این یک گناه نابخگرددنی در دنیای مد و فشن است. صندل­ های رسمی­ تر، از جنس چرم و معمولا پشت بسته هستند و سن فرد را بیشتر نشان می­ دهند. انواع صندل­ های رسمی یا بسته ­تر و محکم ­تر شده­ اسپرت را می توانید با شلوار جین و شلوار کتان به استایل تان اضافه کنید.

4. مقدار­ صندل مردانه

بیشتر مردان برای انتخاب درست سایز صندل، وقت خاصی صرف نمی نمایند و به نظرشان این مورد خیلی هم مهم نیست؛ اما دقت در خرید و انتخاب سایز مناسب، برای راحتی فرد در طولانی مدت، خسته نشدن و سر نخوردن روی سرامیک و زمین­ های لغزنده، اهمیت فراوانی دارد.

جایگاه که می ­پوشید اگر برایتان کوچک باشد، ممکن است باعث صدمه تماشا، زخم و خراشیده شدن پا و حساسیت­ ها و دردسرهای بعدی در قسمت­ لبه ­های بندها، دور مچ و روی پا شوند و اگر سایز صندل را بزرگ ­تر از مقدار­ پاهایتان انتخاب کنید، مدام باعث بیرون آمدن کفش از پا و ایجاد احساس ناخوشایندی در هنگام راه رفتن می­ گردد و در نهایت شما را کفری خواهد نمود.

مهم ­ترین نشانه­ مناسب بودن سایز، راحتی پا در هنگام ایستادن و راه رفتن و همینطور فیت بودن پا درون صندل است. جایگاه که سایز پای شما باشد، فشار اضافه ای به پا و زانوهای شما وارد نمی­ کند، موجب درد در کف پا و خستگی زودهنگام پاها نمی­ گردد و تعادل شما را در هنگام راه رفتن بر هم نمی­ زند.

5. زیره­­ صندل، یک فاکتور مهم در انتخاب صندل مردانه

زیره­ صندل در واقع قسمت پایه و اساسی شکل دهنده­ یک صندل به شمار می رود که به عنوان بخش خارجی آن، با سطح زمین در تماس است و از آسیب رسیدن به پاهای شما در هنگام راه رفتن و پیاده روی، جلوگیری می نماید. علاوه بر این، فاکتور مهمی در ماندگاری و دوام طولانی مدت صندل­ ها نیز می گردد. باید مد نظر داشته باشید که هر نوع زیره­ ای کارکرد ویژگی خود را دارد. احتیاج است در هنگام انتخاب و خرید صندل­ های تابستانی، به این کاربرد توجه خاص کنید تا از شکستگی و ترک خوردن زیره­ صندل پیشگیری گردد.

برای اینکه بتوانید انتخاب درستی داشته باشید، باید ابتدا انواع زیره صندل مردانه را به خوبی بشناسید.

1. زیره­­­­ ترمو

نوعی زیره­ صندل است که در فراوری و ساخت آن از ترکیب مواد TPU با پی وی سی استفاده می گردد. در واقع این ترکیب باعث می­ گردد صندل­ هایی که دارای زیره ترمو هستند در برابر لغزش و سایش مقاومت بسیاری داشته باشند. این نوع کفی دارای انعطاف پذیری بالایی است.

ویژگی شاخص زیره­­ های ترمو این است که به این علت که وزن نسبتا سبکی دارند و چگالی آن­ ها میانه است، برای پیاده ­روی مناسب هستند. کشسانی خوبی که این زیره دارد سبب می گردد پا درون صندل احساس آزادی و راحتی داشته باشد. پس از استفاده­ طولانی با اشتباه گذاشتن پاها دچار سایش نمی­ شوند و این به سلامت و تطابق با ارگونومی بدن یاری می نماید. این کفی به لحاظ حرارتی، حالت عایق دارد و در هنگام راه رفتن حرارت زمین را به پاها انتقال نمی­ دهد. در طول زمان به علت دارا بودن قدرت اصطکاک بالا، ترموها دچار ترک و شکستگی نخواهند شد.

2. زیره­ های EVA

از جمله رایج ترین و محبوب ترین مواد برای ساخت و فراوری زیره­ صندل و کفش­ ها، ماده ­ای به نام EVA است که به نام اتیلن وینیل استات نیز شناخته شده است. در روش فراوری زیره­ EVA یا اتیلن وینیل استات، در ابتدا کوپلیمر جامد استات وینیل و اتیلن در طی فرایند فراوری زیره، به وسیله­ یک گاز مخصوص که به عنوان پف زا از آن بهره می­ گیرند، منبسط می­ گردد و فوم سلول بسته تشکیل شده و به زیره ­ی صندل و کفش، خاصیت جذب بالایی برای گرفتن ضربه می دهد.

زیره­ EVA در بین انواع گوناگون زیره ها، دارای کمترین وزن بوده و بسیار سبک است. این زیره، عایق حرارتی خوبی است که از منتقل شدن حرارت زمین به پا، هنگام پوشیدن صندل و راه رفتن با آن جلوگیری می نماید. دچار شکستگی و ترک خوردگی نمی گردد. در مقایسه با زیره های ترموو، سطح سایش و قدرت اصطکاک این زیره در سطح میانه است. نوع مواد به کار رفته در زیره ­ی EVA بسیار نرم و انعطاف پذیر بوده و در صورت تحمل وزن های بالاتر از 100 کیلوگرم، زیره له شده و ارتفاع آن کاهش پیدا می نماید. از این نوع کفی عمدتاً برای صندل های روزمره­ تابستانی و مصرفی استفاده می­ نمایند.

3. زیره­ چرم

زیره­ های چرمی از جمله کهن­ ترین و اصیل ­ترین نوع زیره ها برای استفاده در فراوری صندل و کفش است که افراد زیادی از آن استقبال می نمایند. زیره های چرمی که به آن­ ها میکرولایت هم گفته می گردد، از مرغوبیت و سختی بالایی برخوردار هستند؛ چراکه نحوه­ فراوری و ساخت آن ها به طور کاملاً طبیعی و دست ساز است. کفی های چرمی به علت داشتن قابلیت جذب رطوبت، آب و تعرق پا و بعلاوه امکان گردش و جریان هوا، به عنوان زیره­ صندل و کفش مورد استفاده قرار گرفته و باعث خنک نگه داشتن پا درون صندل و کفش می شوند. به همین علت معمولاً در ساخت صندل های کلاسیک و مجلسی از زیره­ چرم استفاده می گردد.

اگر می خواهید یک صندل تابستانی برای خود خریداری نمایید و از آن دسته افرادی هستید که پاهایتان خیلی عرق می نماید، ما به شما توصیه می کنیم که در هنگام انتخاب، در پی صندل هایی با زیره­ چرمی باشید تا پای شما درون صندل عرق نکند و بوی بد نگیرد. زیره های چرمی نسبت به انواع دیگر از لحاظ وزن سنگین هستند.

از جهت عایق حرارتی در فصل گرم تابستان، کفی­ های چرمی با جذب رطوبت، باعث خنک نگه داشتن پا می شوند. البته، در فصل زمستان خیلی سرد هستند و به علت جذب آب، بهتر است از کفش­ هایی با این زیره استفاده نکنید. چرمی­ ها پس از مدتی استفاده، دچار سایش خواهند شد و از لحاظ قدرت اصطکاک، به صورت خیلی ضعیفی عمل می نمایند. فراورینمایندگان از زیره های چرمی اغلب در فراوری و ساخت صندل های رسمی، لوکس و لاکچری استفاده می­ نمایند.

این زیره ها نسبت به زیره های لاستیکی و پلاستیکی، از قیمت بالاتری برخوردارند و اغلب گران هستند؛ به همین علت است که در ساخت و فراوری صندل های با کیفیت و با دوام بالا، از آن ها استفاده می­ نمایند. در نهایت به علت داشتن مجذوب کنندهیت ظاهری و زیبایی، افراد بسیاری آن ها را خریداری نموده و مورد استفاده قرار می­ دهند.

4. زیره PU یا پلی اورتان (Poly Urethane)

در ساخت زیره های PU یا پلی اورتان، اول ماده­ پلی اورتان به وسیله­ دستگاه تزریق، به صورت جزئی و از ترکیب دو مایع در فشار بالا به وجود می آید و پس از آن به داخل قالبی تزریق می گردد. ماده­ حاصل شده به این روش، یک فوم سلول باز است که به مقدار زیره ­های EVA سبک وزن و مقرون به صرفه قیمت نیست.

نظر به اینکه زیره­ پلی اورتان دارای سلول باز است، اما به مقدار زیره­ EVA از خاصیت ضربه گیری برخوردار نیست و ماندگاری فشار این کفی نسبت به EVA پایین تر نیز است، با این حال می توان گفت زیره ­ی پلی اورتان دارای عمر طولانی تر، استحکام و دوام بالایی است و در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مقاومت بیشتری دارد، به همین علت در بیشتر کفش های ایمنی، از این ماده به عنوان زیره استفاده می گردد.

به علت داشتن چگالی پایین دارای وزن سبکی است؛ در واقع یعنی وزن یک جفت صندل با زیره پلی اورتان معادل با یک لنگه صندل یا کفش با زیره دیگر است. از لحاظ عایق حرارتی، زیره­­ پلی اورتان حرارت و گرمای زمین را به پا منتقل نمی نماید. سایش زیره­ پی یو، بسیار کم و اغلب در وزن های بالای 100 کیلوگرم این زیره دچار سایش می گردد. احتمال شکستن و ترک خوردن این جنس بسیار کم است؛ زیرا نرم و انعطاف پذیر هستند. قدرت اصطکاک زیره­ های پلی اورتان در سطح میانه است.

5. زیره ­ی لاستیکی

زیره­ های لاستیکی دچار شکستگی و سایش نمی شوند و دارای اصطکاک بسیار بالایی هستند. نسبت به سایر زیره­ ها دارای وزن بیشتر و سنگینی هستند و استقبال خریداران به علت دوام و انعطاف پذیری بالای این زیره است. کفی­ های لاستیکی در هنگام حرکت و راه رفتن بر روی سطوح صاف و صیقلی، به این علت که با سطح ایجاد اصطکاک می نمایند، صدایی فراوری می نمایند که کاملاً طبیعی است.

قابلیت انعطاف پذیری بالا و وزن زیاد از ویژگی­ های این جنس است. فراوری کفی­ های لاستیکی، نسبت به انواع چرمی مقرون به صرفه تر و راحت تر است. جنس ماده ­ی به کار رفته در ساخت زیره­ لاستیکی، سبب می­ گردد تا این زیره در فصل زمستان سفت گردد. قدرت اصطکاک زیره­ های لاستیکی نسبت به دیگر زیره ها بسیار بالا است و دچار سایش و شکستگی نمی گردد.

6. زیره ­های چوب پنبه ­ای

کاربرد چوب پنبه­ ها اغلب در تابلوهای اعلانات است. زیره ­ای که از جنس چوب پنبه است به افزایش دوام صندل یاری می­ کند. چوب پنبه ­ها دارای ماده ­ای مقاوم در برابر بو هستند و به از بین بردن انواع مختلف دردهای مربوط به مفاصل و مچ پا نیز یاری می­ نمایند. چوب پنبه ماده ­ای بسیار سبک و انعطاف پذیر است که برای فراورینماینده، کار با آن آسان است. از کفی­ های چوب پنبه بیشتر در صندل­ های طبی استفاده می ­گردد و متاسفانه هنوز این نوع زیره، در فراوریات ملی و صندل ایرانی رایج نیست و استفاده نمی ­گردد.

  • چگونه کفش رنگی مردانه را به استایل تان اضافه کنید؟

6. برترین زیره کفش با توجه به هدف شما، کدام است؟

برترین زیره برای شما، متناسب با کاربرد و انتظاری که از صندل­ هایتان دارید، فرق دارد. صندل­ های ضدآب و و ایمن در برابر سر خوردن، دارای زیره­ های PVC هستند. صندل­ هایی با زیره­ EVA برای مصارف طبی مناسب هستند و قدرت ضربه ­گیری خوبی دارند. بعلاوه سبک ­ترین زیره­ ها از نوع EVA هستند.

قابل توجه­ ترین ویژگی­ های یک زیره­­ صندل عبارتند از، نرمی و راحتی، سبک وزن بودن، مقاومت در برابر سایش، آجدار بودن زیره و مقاوم بودن در برابر لغزندگی، انعطاف پذیری و بعلاوه پوشیدن راحت و آسان.

7. صندل مردانه و استایل­ های متنوع

یکی از استایل­ های تابستانی برای ست کردن با صندل، پوشیدن آن با شلوارهای رنگی کتان است و مکمل خوب آن ها، تی شرت­ های خنک، آزاد و پنبه ­ای در رنگ­ های مکمل هستند که می توانند برترین انتخاب شما در تابستان باشند. پس در ست کردن صندل­ ها با شلوار رنگی، سلیقه به خرج دهید و کوشش کنید. به عنوان مثال یک صندل طوسی با شلواری رنگ روشن مثل آبی آسمانی و تی شرت راه راه، برترین گزینه از آب است. طوسی قابل جایگزین شدن با قهوه ­ای سوخته و مشکی نیز خواهد بود.

یکی دیگر از استایل­ هایی که در این روزهای سفر و تابستان خیلی به شما یاری می­ کند، پوشیدن شلوارک­ های بلند و پیراهن است. برای این ترکیب، به رنگ­ های شاد و پیراهن­ های رنگارنگ اعتماد کنید. برای نمونه، صندل­ های قهوه ­ای­ را با تی شرت یا پیراهن قرمز و شلوارکی سفید ست کنید و از ترکیب رنگ بی نظیر و شاد استایل تان لذت ببرید.

این­ ها مثال­ های محدودی برای استایل­ های تابستانی با صندل است. رایج ­ترین استایل­ ها با صندل، غیررسمی، کژوال و اسپرت است.

8. قوانینی که باید هنگام پوشیدن صندل­ مردانه رعایت کنید

اولین قانون همان چیزی است که احتمالا شما هم با خواندن تیتر این نوشتار به ذهنتان رسید. ترکیب بی ریختی از جوراب و صندل! صندل­ ها برای تابستان و آب و هوای گرم، طراحی شده و کاربرد دارند و عموما به علت جلوگیری از تعرق و گرمای زیاد، استفاده می­ شوند. بنابراین فکر می­ کنم هیچ علت منطقی وجود نداشته باشد که همراه با صندل­ هایی که برای راحت شدن از تعرق خریداری نموده اید، جورابی بپوشید که خودش سبب عرق کردن پاها می گردد. تصویر بسیار ناخوشایندی ایجاد می­ کنید اگر صندل­ هایتان را با جوراب بپوشید. هیچ ترکیبی از این دو آیتم نیست که چشم نواز به چشم بیننده بیاید. به خصوص جوراب­ های سفید که برای ورزش طراحی شده است.

کت و شلوار و صندل، ترکیبی غیرحرفه ­ای است. زیبایی هر دو را از بین می­ برید اگر حتی برترین صندل­ ها و برترین ست­ های کت و شلوار را هم زمان به تن کنید.

جمع بندی نهایی

نکاتی که هنگام خرید و پوشیدن صندل مردانه به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شوند از این قرار است که، اگر صندل­ های حرفه­ ای نمی پوشید، نباید برای پیاده روی طولانی مدت و مسافت زیاد از آن ها کنید. ضمناً پوشیدن صندل­ های خیلی سفت در حین رانندگی، موجب صدمه تماشا قسمت روی پا و تاندون بین انگشتان تا پاشنه­ پا می ­گردد. البته قبل از خرید و پوشیدن صندل، به این نکته توجه کنید که قرار است قسمت روی پاهای شما باز باشد و در معرض نگاه­ های دیگران قرار بگیرد، احساس خوبی دارید و راحت هستید یا نه؟ یادتان باشد پوشیدن صندل مستلزم رسیدگی به سلامت و مراقبت از زیبایی پوست و ناخن است؛ تا اعتماد به نفس شما فراهم گردد و احساس بدی هم در بیننده و اطرافیان ایجاد نکنید.

منابع: Fashionbeans, Drmartens

منبع: دیجی استایل

به "8 نکته مهم برای خرید صندل مردانه که باید در نظر بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 نکته مهم برای خرید صندل مردانه که باید در نظر بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید